Wednesday, March 22, 2017

فرهادی در گفتگو با نشریه اسراییلی هاآرتص: امید من به مردم است نه سیاست‌مداران
روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» همزمان با نمایش «فروشنده» در سینماهای اسرائیل، گزارشی در ارتباط با این فیلم به همراه گفتگو با اصغر فرهادی را منتشر کرده است.
یوری کلین، منتقد این نشریه با اشاره به موفقیت فروشنده در اسکار و حواشی آن و انتشار متن پیام فرهادی که توسط انوشه انصاری پس از دریافت اسکار خوانده شد، به شرح دیدارش در زمان برگزاری جشنواره فیلم کن در بهار سال گذشته می‌‌پردازد که به گفته او در فضایی متفاوت انجام شد.
بیشتر این گفتگوی سنت شکنانه به جز بخش آخر آن پیرامون سینما بوده و فرهادی

مصطفی بدرالدین به دستور ایران کشته شد
رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل ادعا کرده است که به دستور ایران و توسط حزب‌الله لبنان مصطفی بدرالدین معروف به الیاس صعب، فرمانده کل شاخه نظامی حزب‌الله لبنان به قتل رسیده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال ایزن کوت درباره نحوه قتل پرابهام مصطفی بدرالدین گفته است: «او به دستور بالادستی‌هایش به قتل رسید. این نشان می‌دهد که تا چه حد رابطه ظالمانه، پیچیده و پرتنشی بین حزب‌الله لبنان و حامیان ایرانی‌اش وجود دارد.»

این جماعت ضد ایرانی در تخت جمشید چه می کنند این طرح با عنوان «خیمه معرفت آرامش بهاری» با همکاری اوقاف و اداره میراث شهرستان مرودشت با همت گروه تبلیغی میثم از 29 اسفند سال جاری شروع به کار می‌کند، روحانیون در بخش‌های مختلف نظیر غرفه کودک موضوعات دینی و اجتماعی را در قالب شعر، بازی و مسابقه به صورت غیر مستقیم در خدمت گردشگران کودک ارایه می‌دهند، همچنین بازدیدکنندگان در غرفه مشاوره می‌توانند در زمینه تربیت کودک، خانواده و پاسخ به سؤالات اعتقادی و شرعی بهره ببرند.

همچنین مبلغان مسلط به زبان خارجی هم در غرفه توریست، آنان را با ایران و اسلام آشنا می‌سازند، در کنار این حضور، تبلیغ چهره به چهره نیز صورت می‌گیرد که مبلغان این بخش که مسلط به تاریخ ایران باستان به خصوص دوره هخامنشیان هستند، به سؤالات و شبهات پیرامون پاسخ می‌دهند، این خیمه تا روز 13 فروردین سال آتی در خدمت گردشگران است.

فارس


دونالد ترامپ در بیانیه‌ای نوروز را تبریک گفتدونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای عید نوروز را به ایرانیان و ملت‌های تمام کشورهایی که آن را جشن می‌گیرند تبریک گفته است.
آقای ترامپ در این بیانیه گفته است: " این هفته بهترین‌ها را برای برای همه کسانی که در سراسر جهان عید باستانی نوروز را جشن می‌گیرند آرزو می‌کنم. در دهه‌های گذشته، میلیون‌ها نفر از میراث ایران، ترکیه، جنوب آسیا و آسیای میانه به همراه خانواده‌های خود دور هم جمع شده‌اند تا ورود بهار را جشن بگیرند."
در این بیانیه همچنین آمده: "نوروز در زبان فارسی به معنی روز جدید است و مناسبتی است برای جشن گرفتن آغازهای جدید ، حسی که به خصوص برای بسیاری از ایرانیانی که طی چند دهه گذشته به آمریکا آمده‌اند تا در سرزمین آزادی شروع تازه‌ای را تجربه کنند، پر معنی است." 

بی بی سی فارسی

۴۵ میلیون ایرانی در تنگنای معیشتی قرار دارندرئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق می‌گوید که درآمد سرانه کنونی در ایران نسبت به سال ۱۳۵۵ حدود ۳۰ درصد کاهش داشته٬ رفاه مردم به نسبت ۴۰ سال پیش دچار «چالش» شده و ۴۵ میلیون شهروند ایران در «تنگنای معیشیتی» قرار دارند.

یحیی آل اسحاق روز سه‌شنبه، اول فروردین، به وب‌سایت «قدس‌ آن‌لاین» گفت که «متاسفانه درآمد سرانه و قیمت‌های ثابت در حال حاضر به حدود ۷۰ درصد درآمدهای سال ۱۳۵۵ کاهش یافته است.»

آل اسحاق این کاهش درآمد سرانه را نشانه به چالش کشیده شدن رفاه مردم ارزیابی کرده و افزود که بیش از ۶۰ درصد مردم ایران «نمی‌توانند هزینه‌هایشان را با درآمد‌هایشان تطبیق دهند.»

به گفته وی، در حال حاضر ۴۵ میلیون نفر از مردم ایران که جزء «طبقه متوسط» هستند٬ در تنگنای معیشتی قرار دارند.

آل‌ اسحاق همچنین گفت که ایران دو تا هشت میلیون نفر بیکار دارد و ساکنان شهر‌های بزرگ «دوسوم حقوق خود را صرف اجاره بهای مسکن می‌کنند.»

این فعال اقتصادی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد که در حال حاضر ۹۴ درصد واحد‌های تولیدی در ایران «در بدترین وضعیت موجود قرار دارند.»

به گفته وی، «افزون بر ۷۰ درصد واحدهای تولیدی کوچک و متوسط هم تعطیل است یا با ظرفیت ۳۰ درصدی مشغول فعالیت هستند.»

اقتصاد ایران سال‌هاست دچار تورم٬ نقدینگی بالا٬ بیکاری و رکود بالا است و همین عوامل به گواه کارشناسان به آسیب‌های اجتماعی٬ نارضایتی‌ها و فساد گسترده در کشور دامن زده است.

در سال ۱۹۷۷ میلادی درآمد سرانه ايران ٢,١٤٦ دلار بود که در سال ۲۰۱۲ به ٤,٥٢۵ دلار رسید و نسبت به سایر کشور‌های همسایه کشور از جمله ترکیه بیانگر رشدی ناچیز است.

بر اساس آمار دولتی، حدود ۴۰ ميليون ايرانی زير خط فقر مطلق و نسبی زندگی می‌کنند و ايران در ميان ۱۸ کشوری است که بيشترين بيکار را در جهان دارند.

از لحاظ فضای کسب و کار نیز رتبه ايران در جهان ۱۵۲ است و ارزش پول ملی، که پيش از جمهوری اسلامی از معتبرترين واحدهای پولی جهان بود، به شدت کاهش يافته و پول ايران جزء سه پول بی‌ارزش قلمداد می‌شود.

از حيث فساد دولتی نيز، ايران رتبه ١٤٤ را در جهان دارد و از نظر آزادی اقتصادی، رتبه جهانی ايران ١٧٣ است.

خروج سرمايه از ايران هم روندی رو به رشد داشته و، به گفته محمدرضا خباز در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت در سال ۹۲، تنها در هشت سال پیش از آن بيش از ۶۰۰ ميليارد دلار از کشور خارج شده بود.

بسياری از صنايع کشور، از جمله صنايع برق و خودروسازی و چای و گاز و بيمه در آستانه ورشکستگی‌ قرار گرفته‌اند.

در زمينه توان رقابت اقتصادی کشورها و توانايی‌شان در تأمين رفاه برای شهروندانشان نیز ايران در رتبه ٨٨ جهان قرار گرفته است
رادیو فردا

سوال ترامپ از نخست‌وزیر عراق: به نظر شما چرا اوباما برجام را امضا کرد؟دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری پس از دیدار با حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق از او پرسیده است که به نظر او باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا، به چه دلیل حاضر به امضا توافق هسته‌ای با ایران شده است؟ و اضافه کرد که او یک روز به دلیل این مساله پی خواهد بود.
توافق هسته‌ای یا همان «برنامه جامع اقدام مشترک» که به اختصار «برجام» نامیده می‌شود، ژوئیه 2014 میان ایران و گروه 1+5 (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) امضا شد.
برپایه این توافق، در مقابل محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو شد.
ترامپ از مخالفان این توافق است و آن را «بدترین توافق ممکن» ارزیابی کرده است.
به گزارش خبرگزاری‌ها، دونالد ترامپ دوشنبه 20 مارس پس از نخستین دیدار خود با حیدر العبادی در جمع خبرنگاران به انتقاد از توافق نامه هسته‌ای میان ایران و 5 کشور جهان پرداخت.
وی بیان کرد که در گفت‌وگو با العبادی از او پرسیده است که به نظر نخست‌وزیر عراق چرا رئیس‌جمهوری قبلی آمریکا حاضر به امضا توافق نامه هسته ای با ایران شده است؟
وی افزود: «ظاهرا هنوز هیچ کس نمی داندکه او به چه دلیل حاضر به امضا این توافق نامه شده است» اما او یک روز به دلیل این کار پی خواهد برد».
ترامپ در ادامه با بیان این‌که آمریکا نمی‌بایست از ابتدا به عراق حمله می‌کرد ابراز امیدواری کرد که او بتواند مشکل خلایی را که در اثر خروج به نظر او نابهنگام نیروهای آمریکایی از عراق در این کشور بوجود آمده حل کند.
در سال 2003 در دوره ریاست‌جمهوری جورج بوش در آمریکا، ائتلاف بین‌الملل به رهبری واشینگتن با حمله به عراق، نظام صدام حسین رئیس جمهوری اسبق این کشور را سرنگون کرد. در سال 2011 باراک اوباما، نیروهای آمریکایی را از عراق خارج کرد.
العبادی نیز طی سخنانی در این کنفرانس خبری، با اشاره به این که کشورش نیرومندترین نیروهای ضدتروریستی را در اختیار دارد، گفت که با این همه به همکاری های مشترک میان عراق و آمریکا نیاز دارد.

دبی-العربیه.نت فارسی