Wednesday, February 22, 2017

نامه اعتراضی شیما بابایی به آیت الله خامنه‌ایشیما بابایی روز ۵ خرداد ماه ۹۵ توسط ماموران اطلاعاتی دستگیر و روز ۱۱خرداد همان ماه با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومنی آزاد شد.
متن نامه
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای علی خامنه‌ای رهبر خود منتسب جمهوری اسلامی!
من شیما بابایی فرزند ابراهیم یکی از مردم ایران هستم

سخنان شما را که شنیدم احساس کردم هیچ‌گاه در جامعه‌ای که ادعای رهبری آن را دارید زندگی نکرده و درک درستی از شرایط زندگی در آن را ندارید، لازم دیدم تنها قسمتی از سرگذشت خود را برایتان روایت کنم شاید درک بهتری از شرایط پیرامون به شما بدهم، هر چند قلم ناتوان است از بازگویی رنجی که در این ۳۸ سال بر من و خانواده‌ام و این مردم تحمیل شد!
پدر من در سن ۱۷ سالگی در اوایل دهه شصت تنها به دلیل نگهداری چند کتاب که در حکومت اسلامی جرم محسوب می‌شد به مدت یک سال تحت شدیدترین شکنجه‌های روحی و جسمی در زندان مرکزی شهر ساری محبوس بود!
پس از آزادی از زندان، کشور درگیر جنگی بود که نظام و رهبر سابق به مردم ایران تحمیل کرده بودند تصمیم گرفت برای دفاع از خاک میهن و هم‌وطنانش در لباس مقدس سربازی جلوی دشمن بایستد و البته که ایستاد، اما با پایی که در آن یک ترکش جا خوش کرده بود و اعصابی که دچار موج گرفتگی شد! در نهایت با ۴۵ درصد جانبازی برگشت!

وکیل آیت الله خمینی درپاریس پس از ۳۸ سال می گوید اشتباه کرده است- لیبراسیون روزنامۀ چپ گرای صبح پاریس به سراغ «کریستیان بورگه» وکیل مدافع فرانسوی رفته است که بدنبال اخراج آیت الله خمینی از عراق و ورود او به فرانسه وکالت وی را بعهده گرفت و در رویدادهای دوران اقامت او در این کشور و ماجرای گروگان گیری در سفارت آمریکا در تهران نیز ایفای نقش کرد.
«کریستیان بورگه» با شرح نظرات و برداشت های خود را از آیت الله خمینی و انقلاب اسلامی به لیبراسیون می گوید تا کنون حاضرنبوده است درمورد خاطرات و نظرات خود درباره آن دوران حرفی بزند، اما اینک اعتراف می کند که از این که درآن انقلاب شرک داشته و به آن کمک کرده است امروزانگشت تاسف به دندان می گزد.
کریسیتان بورگه یاد آوری می کند که نه تنها در پاریس درکنارخمینی بوده، بلکه درتهران نیز او را همراهی کرده و درماجرای گروگان گیری درسفارت آمریکا نیزهمچنان درکنار رهبران انقلاب باقی مانده است.
کریستیان بورگه تعریف می کند که امیدی که او را وادار کرد در ۱۹۷٨ درکنارخمینی قرارگیرد و درفرانسه و صحنه بین المللی او را برای سرنگونی شاه و رسیدن به قدرت یاری کند درسال ۱۹۸۲ به سراب ختم شد. او بکفاۀ خود دریافت که آنچه که او به خاطر آن فعال بوده نهایتاً سرابی بیش نبوده و از این روست که اینک از کردۀ خود ابراز تاسف می کند.
رادیو فرانسه 

زمین دیگر تنها نیستیک منظومۀ تازه مرکب از ۷ سیاره و یک ستارۀ کوتوله کشف شد 
یک گروۀ بین‌المللی از اختر‌شناسان از کشف یک منظومۀ تازه مرکب از ۷ سیارۀ هم اندازۀ زمین و یک ستارۀ کوتوله پرده برداشت. بر اساس نخستین مشاهدات، سه سیّارۀ این منظومۀ تازه دارای اقیانوس‌های آب مایع بوده و بنابراین احتمال بسیار می‌رود که در آنها حیات وجود داشته باشد. این کشف تازه، روز چهارشنبه ۲۲ فوریه/ ۴ اسفند، توسط ناسا (سازمان ملّی هوانوردی و فضائی آمریکا) اعلام شد و همزمان در مقاله‌ای بقلمِ گروه اختر شناسانِ شرکت کننده در این طرح تحقیقاتی، در پایگاۀ اینترنتی نشریۀ علمی پر اعتبار «نیچِر» به چاپ رسید.
این ۷ سیّاره که درجۀ حرارت آنها نزدیک به دمای زمین است حول یک ستارۀ کوچک کم نور و سرد در گردش‌اند و بیرون از منظومۀ شمسی در کهکشان و «تنها» در فاصلۀ ۴۰ سال نوری از زمین قرار دارند.
«میکائل ژِلون»، از دانشگاه «لییِژ» در بلژیک و رئیس گروه تحقیق و مولف اصلی مقاله‌ای که در نشریۀ «نیچر» به چاپ رسیده، می گوید «این نخستین بار است که این تعداد سیّارۀ هم اندازۀ زمین که شماری از آنها بالقوه «زیست پذیرند» کشف و ترکیب اتمسفر آنان تعیین و تحقیق در جهت دست یافتن به نشانه‌های شیمیائی حیات در آنها در حال انجام است».
این کشف بگفتۀ «دیدیه کِلوز» از دانشگاه ژنو و یکی از مولفین مقالۀ یاد شده، «بدون تردید یکی ازمهمترین یافته‌های بشر در زمینۀ سیارات خارج منظومۀ شمسی محسوب می‌شود». هر چند تا کنون ۳۴۴۹ سیّاره خارج از منظومۀ شمسی شناسائی شده است، امّا این نخستین بار است که ۷ سیاره در یک منظومه واحد کشف می‌شود.
«آموری ترییو»، پژوهشگر در دانشگاه کمبریچ و یکی دیگر از اعضای گروه اکتشاف منظومۀ تازه که «تراپیست ۱» نام گرفته، می گوید با این کشف «اینک زمینۀ پژوهش حیات در خارج از منظومۀ شمسی» بصورت دقیق‌تری فراهم آمده است.
پیش از این سه سیارۀ این منظومه توسط تلسکوپ «تراپیست» ساخت بلژیک که در رصدخانۀ شیلی مستقر شده، کشف گردیده بود. این بار با استفاده از تلسکوپ فضائی «اسپیتزر» مجهز به تابش فروسرخ که توسط ناسا ساخته شده است، کلیۀ این مجموعه کشف و مشاهده شد.
آنچه برای اختر شناسان جالب توجه است، اندازۀ تقریباً یکسان این هفت سیاره است. دورۀ سال با این حال در سیّارات این منظومه بسیار کوتاه تر از سال کرۀ زمین است: زمان گردش شش سیّارۀ این منظومه بدور «خورشید خود» بین یک روز ونیم تا دوازده روز بیشتر بطول نمی‌انجامد. بعلاوه این سیّارات بروی خود نمی‌گردند و بنا براین هر یک از آنها همواره یک نیمۀ تاریک دارد. این ۷ سیارۀ همچنین بسیار بیکدیگر نزدیک هستند و به گزارش ناسا، اگر فردی بر روی یکی از آنها بایستد، می تواند ابرهای سیارۀ پهلوئی را مشاهده کند.
تحقیقات همچنین نشان می دهد که شش سیارۀ نخست جامد بوده و از مواد معدنی و سنگ تشکیل شده است.ترکیب سیارۀ آخر هنوز کاملاً مشخص نشده است.
ناسا و اخترشناسان شرکت کننده در این طرح تحقیقاتی اینک امیدوارند که با استفاده از تلسکوپ های جدید که زودی به فضا فرستاده خواهند شد، بتوانند ناشناخته‌های دیگر این سیّارات را کشف کنند. تلسکوپ «جیمز وب» قرار است سال آینده توسط ناسا به فضا فرستاده شود.
خبرگزاری فرانسه

خودکشی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی سهند یک روز پس از آزادی از زندان اطلاعات کرمانشاهمهندس مهدیس میر قوامی بلافاصله بعد از بیرون آمدن از بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات کرماشان، به گفته‌ی یک منبع “به دلیل تجاوز ماموران اطلاعاتی به وی” به زندگی خود پایان داد.
مهدیس میرقوامی روز سه‌شنبه ٥ بهمن به اداره‌ی اطلاعات احضار و به مدت دو روز در این اداره در بازداشت بود، که بلافاصله بعد از بیرون آمدن از بازداشگاه اقدام به خودکشی کرد و به زندگی خود پایان داده است.
وبسایت هنگاو نیز ضمن انتشار این گزارش اعلام کرده است که این مهندس جوان با استفاده از قرص برنج اقدام به خودکشی کرده، که بعد از مدت کمی در جانش را از دست داده است.
همزمان با خودکشی مهندس مهدیس میرقوامی نیروهای اطلاعاتی خانواده‌ی وی را مورد تهدید جدی قرار داده بودند، که از اعلام خبر خودکشی فرزندشان خودداری کنند، که به دلیل تهدیدات وزارت اطلاعات این خبر رسانه‌ای نشده بود.
پیشتر نیز حنانه”شلیر” فرهادی دارای مدرک لیسانس و از اهالی کرماشان که به مدت ٤ ماه در بازداشت نیروهای اطلاعاتی بود، بلافاصله بعد از آزادی از بازداشتگاه اطلاعات کرماشان به زندگی خود پایان داد.
در رابطه با اینکه مأمورین وزارت اطلاعات رژیم ایران به منظور اعتراف‌گیری از متهمین به تجاوز و تهدید به تجاوز متوصل می‌شوند، تاکنون دهها گزارش از رسانه‌‌ها و منابع حقوق بشری منتشر شده است.
انتظار می‌رود انتشار خبر تجاوز مأمورین وزارت اتلاعات به این مهندس جوان کرماشانی، واکنش تند فعالان مدنی و مدافعین حقوق زنان را در پی داشته باشد.

مروفایتی

صدای پای فاشیسم اسلامی در ترکیه


  
ترکیه ممنوعیت حجاب برای زنان را در ارتش لغو کرد.
خبرگزاری دولتی آنادولو روز چهارشنبه ۲۲ فوریه اعلام کرده این تغییر که از سوی وزارت دفاع ترکیه اعمال شده، شامل تمام افسران زن شاغل در بخش‌های عمومی و ستادهای فرماندهی و شاخه‌های آن می‌شود.
زنان می‌توانند زیر کلاه خود روسری‌هایی همرنگ یونیفرم‌شان بپوشانند و این پوشش نباید صورت‌شان را بپوشاند.
اصلاحات به اجرا در آمده در روزنامه رسمی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این موضوع شامل زنان در حال ماموریت هم می‌شود یا نه اما برای دانشجویان زن معتبر است.
حزب عدالت و توسعه که حزب حاکم برترکیه است، مدت‌هاست که به دنبال لغو محدودیت‌ها برای زنان محجبه است.
در سال ۲۰۱۰ ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌ها لغو شد و در سال ۲۰۱۳ پوشیدن روسری در ادارات دولتی آزاد شد.
در سال ۲۰۱۴ پوشیدن روسری در دبیرستان‌ها مجاز دانسته شد و در اوت سال گذشته زنان پلیس مجاز به داشتن روسری شدند.
منتقدان اردوغان او را به نقض اصول سکولاریسم در ترکیه مدرن که مصطفی کمال آتاتورک آن را در سال ۱۹۲۳ بنا نهاد، متهم می‌کنند. دولت این انتقادها را نمی‌پذیرد و می‌گوید این کار آزادی عقیده را برای شهروندان ترکیه فراهم می‌کند.
در زمان تصویب لغو ممنوعیت روسری برای نیروهای پلیس، رسانه‌های طرفدار دولت چنین استلال می‌کردند که اکنون حتی در غرب هم به زنان پلیس اجازه داده شده روسری سر کنند.
ارتش ترکیه به شکل سنتی سنگر حفظ ارزش‌های سکولار حکومت و دشمن اسلامی شدن نهادهای حکومتی بوده است اما کنترل دولت بر ارتش پس از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ که ترکیه می‌گوید با حمایت جنبش فتح الله گولن انجام شده، بیشتر شده است
رادیو زمانه

احمد منتظری بازداشت شد
کانال تلگرام بیت آیت‌الله منتظری روز چهارشنبه (۴ اسفند/ ۲۲ فوریه) در اطلاعیه‌ای از بازداشت احمد منتظری، فرزند ارشد آیت‌الله منتظری خبر داد. احمد منتظری در ارتباط با انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های تابستان ۱۳۶٧ به دادگاه روحانیت احضار شده بود.
در این اطلاعیه گفته شده: «به دنبال انتشار فایل صوتی مربوط به دیدار آیت‌الله منتظری با هیأتی كه عهده‌دار اعدام‌های تابستان ۱۳۶٧ بودند و برخوردهای غیرمنصفانه و شانتاژهای رسانه‌ای و مغلطه‌گری حتی كسانی كه بسیاری از مردم به آنها دل بسته بودند، امروز صبح حجت‌الاسلام والمسلمین احمد منتظری بدون هیچ گونه احضاریه رسمی برای ابلاغ حکم دادگاه تجدیدنظر دادگاه ویژه روحانیت فراخوانده شد و پس از ساعتی اطلاع داد که: "ماندگار شده‌ام".»
دادگاه ویژه روحانیت روز هفتم آذرماه (۲۷ نوامبر ۲۰۱۶) احمد منتظری را به حبس طولانی مدت و خلع لباس متهم کرده بود.
کانال تلگرام بیت آیت‌الله منتظری در همان زمان نوشت: «بر اساس این حكم آقای احمد منتظری به اتهام اقدام علیه امنیت ملى به تحمل ده سال حبس تعزیرى و به جهت انتشار فایل صوتى داراى طبقه بندى سرى به تحمل ده سال حبس تعزیرى و به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل یک سال حبس تعزیرى جمعاً به تحمل ٢١ سال حبس تعزیرى محكوم شده است.»
بیشتر بخوانید: حکم احمد منتظری؛ "دفاع شخصی مافیای قدرت و ثروت"
در حکم ویژه روحانیت قم آمده بود: «با توجه به ارزش و حرمت خون برادر شهیدش و با عنایت به سن و سال و وضعیت خاص وى و فقد سابقه محكومیت كیفرى، با احصاء میانگین حداقل و حداكثر مجازات‌ها در مقام اجرا فقط ٦ سال از حبس‌هاى مورد حكم اجرا می‌گردد و نظر به اینكه مجموع اقدامات متهم خلاف شأن روحانیت تشخیص داده شد، متهم را به خلع لباس روحانیت محكوم می‌نماید و با توجه به انتساب به خانواده شهید، خلع لباس ایشان به مدت ٣ سال تعلیق می‌گردد.»
فایل صوتی آیت‌الله منتظری هم‌زمان با بیست و هشتمین سالگرد اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ در ایران منتشر شد. مضمون این فایل صوتی ۴۰ دقیقه‌ای که به فاصله‌ی کوتاهی پس از انتشار و به خواست وزارت اطلاعات از پایگاه اطلاع‌رسانی اینترنتی آیت‌الله منتظری برداشته شد، گفت‌وگوی آیت‌الله منتظری است با اعضای هیأتی که در تابستان ۱۳۶۷ مأمور صدور حکم اعدام برای زندانیان سیاسی بودند.


صدور دو فرمان جدید مهاجرتی؛ روند اخراج مهاجران غیرقانونی از آمریکا تشدید شد
وزارت امنیت داخلی آمریکا با صدور دو فرمان جدید در روز سه‌شنبه سوم اسفند روند اخراج مهاجران غیرقانونی را تشدید می‌کند، اقدامی که در نهایت حدود ۱۱ میلیون خارجی در ایالات متحده را هدف قرار می‌دهد.
این دو فرمان که به امضای جان کلی، وزیر امنیت داخلی آمریکا، رسیده است اولویت‌بندی‌های پیشین در رابطه با اخراج مهاجران غیرقانونی را تغییر می‌دهد و شمار بیشتری از آنها را در خطر اخراج فوری از خاک آمریکا قرار می‌دهد.
در این فرامین نه تنها آن دسته از مهاجرانی که مرتکب جرم شده‌اند برای اخراج از کشور در اولویت قرار گرفته‌اند، بلکه کسانی هم که متهم به ارتکاب جرم هستند یا به‌طور بالقوه در مظان اتهام قرار دارند، باید به سرعت به کشورهای خود بازگردانده شوند.
این در حالی است که در دولت پیشین آمریکا آن دسته از مهاجرانی که مرتکب جرم نشده بودند برای اخراج از کشور در اولویت قرار نداشتند، اما فرامین جان کلی به جز «برخی موارد به شدت استثنایی» از جمله مواردی که پای کودکان در میان باشد، آن اولویت‌بندی پیشین را نقض می‌کند و تقریبا همه ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی در خاک آمریکا را در بر می‌گیرد.
در این فرامین تاکید شده است: «همه آن کسانی که از قوانین مهاجرتی تخطی کرده‌اند» می‌توانند مشمول اجرای دستورالعمل‌های جدید شوند.
جان کلی همچنین دستور داده که برنامه‌ریزی و ساخت دیوار مرزی میان ایالات متحده و مکزیک به سرعت آغاز شود.
وی در عین حال فرمان داده که پنج هزار افسر دیگر به استخدام آژانس محافظت از مرزها و امور گمرکات و ده هزار افسر نیز به استخدام آژانس اجرایی مهاجرت و گمرک در آیند.
وزارت امنیت داخلی آمریکا پیش از این هزینه ساخت دیوار مکزیک را ۲۱.۶ میلیارد دلار و زمان لازم برای بنای آن را بیش از سه سال ارزیابی کرده بود
رادیو فردا