Friday, January 20, 2017

پارلمان آلمان به مصرف ماری‌جوانا رای مثبت دادبه گزارش دویچه وله، بر اساس طرحی که  روز پنچشنبه (۱۹ ژانویه / ۳۰ دی) با رای اکثریت مطلق نمایندگان پارلمان آلمان تصویب شد، پزشکان آلمان از ماه مارس مجاز خواهند بود برای درمان موقت یا دائمی برخی بیماری‌ها کانابیس تجویز کنند.

به این ترتیب بیمه‌های درمانی موظف می‌شوند، هزینه درمان از راه کانابیس را به عهده بگیرند.

البته هنوز اکثر نمایندگان محافظه‌کار پارلمان با آزادسازی کانابیس برای مصرف عادی افراد مخالف هستند.

این گیاه که با نام‌های گوناگونی مانند "ماری‌جوانا"، "گراس" و "علف" در اغلب کشورهای جهان تولید و مصرف می‌شود مزایای زیادی، از جمله برای درمان بیماری‌های گوناگون، از‌بین‌بردن حالت تهوع به‌ویژه هنگام شیمی‌درمانی و همچنین کاهش درد مفصل دارد.

ماری جوانا طبی یا "کانابیدیول" گروهی از گیاهان شاهدانه به‌شمار می‌روند که دارای ماده تتراهیدروکانابینول و مواد شیمیایی دیگری هستند.

کنترل دولتی
قرار است کنترل تولید و مصرف کانابیس در آلمان به یک آژانس تخصصی واگذار شود که وابسته به "انستیتوی دولتی مواد دارویی و تولیدات پزشکی" خواهد بود. این آژانس کانابیس تولیدشده را می‌خرد و در اختیار شرکت‌های دارویی و داروخانه‌ها می‌گذارد.

پزشکانی که کانابیس تجویز می‌کنند موظف خواهند بود، نتایج این شیوه درمانی را در اختیار آژانس مذکور بگذارند.

علاوه بر این قرار است، پژوهش در زمینه تاثیرات درمانی کانابیس در آلمان گسترش یابد
مصرف ماری‌جوانا برای تفنن همچنان ممنوع است.

وزیر ارشاد : "۱۶۰ هزار کانال الحادی و ضد آخوند شناسایی و مسدود شده است
به گزارش رادیو فرانسه، وزیر ارشاد سپس ادعا کرد که نیاز امروز جوانان کشور به دین بیش از هر زمان دیگر است و به همین خاطر او از روحانیان خواست که برای مقابله با "تهاجم فرهنگی" بیش از گذشته در فضای اینترنتی و شبکه های اجتماعی فعال شوند.

وزیر ارشاد خطاب به روحانیان گفت : "در گذشته اگر ما حرفی می زدیم تنها عده خاصی شنونده بودند، اما امروز میلیون ها تریبون همزمان سخن می گویند و ما شنونده هستیم."

او خطاب به روحانیان حوزه های علمیه قم تأکید کرد که "اکنون تنها در یک شبکۀ اجتماعی بیش از یک میلیون کانال روزانه بیش از سه میلیون خبر تولید و بازتولید می کنند و بیش از نیمی از مصرف کنندگان این خبرها در داخل کشور هستند." وی همچنین اظهار داشت که ۲۷ میلیون جوان ایرانی در شبکه های اجتماعی عضو هستند و طی یک سال گذشته دولت "۱۶۰ هزار کانال الحادی" را شناسایی و مسدود کرده است.

وزیر ارشاد از روحانیان خواست که متناسب با نیازهای دورۀ حاضر در شیوه های تبلیغ خود بازنگری کنند. او گفته است که ۲۳ هزار کانون مساجد فعال و راه اندازی شده اند، اما، همین تعداد کانون و یا اختصاص ۵۰ میلیارد تومان بودجه به آنها برای مقابله با نفوذ فکری شبکه های اجتماعی کفایت نمی کنند.