Wednesday, April 19, 2017

خامنه‌ای از «تلاش رسانه‌های دشمن برای خراب کردن انتخابات» خبر داد
دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران که از ثبت نام نامزدهای آن چند روزی بیشتر نمی‌گذرد قرار است روز ۲۹ اردیبهشت آینده، کمتر از یک ماه دیگر، برگزار شود.

رهبر جمهوری اسلامی که روز چهارشنبه به مناسبت روز ارتش در ایران برای عده‌ای از فرماندهان نیروهای مسلح سخنرانی می‌کرد از اهمیت انتخابات در ایران گفت و در ادامه این ادعا را مطرح کرد که رسانه‌های «دشمن» سعی می‌کنند این انتخابات را «خراب کنند».

به گفته خامنه‌ای، این رسانه‌ها که به نظر می‌رسد پیش از همه منظور از آنها رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور باشد «مطالبی وسوسه‌انگیز» منتشر می‌کنند و در حال «تلاش خصمانه‌ای» برای خراب کردن انتخابات هستند.

علی خامنه‌ای همچنین گفت که با برگزاری انتخابات در کشور «همه‌ ملت احساس می‌کنند که کلید کارهای کشور در دست خودشان است».

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی روز چهارشنبه خود اشاره‌ای مهم هم داشت که البته درباره آن توضیحی نداد.

به گفته او، دشمنی غربی‌ها به‌ویژه ایالات متحده با ایران برای مردم ثابت‌شده است و بنابراین «این که بگویند [غربی‌ها] با فلان فرد موافق هستند و با او ملاحظه خواهند کرد، حرف نادرستی است».

او در ادامه ظاهرا خطاب به مقامات عالی جمهوری اسلامی هشدار داد که «ترسیدن و دلهره از تشر دشمن و تحت تأثیر اخم قدرتمندان قرار گرفتن، اولِ بدبختی است».

به گفته رهبر جمهوری اسلامی، «یکی از شگردهای قدرت‌های متجاوز برای ترساندن... دولت‌ها و وادار کردن آنها به تأمین منافع نامشروع خود، تشر زدن و از خود بزرگنمایی نشان دادن است».

خامنه‌ای در ادامه توضیح بیشتری در این باره نداد، اما اشاره او می‌تواند به هشدارها و گاه تهدیدهای دولت دونالد ترامپ باشد که از زمان کارزار انتخاباتی‌اش موضعی روشن در برابر جمهوری اسلامی داشته و از توافق برجام ابراز نارضایی کرده است.

علی خامنه‌ای روز چهارشنبه بار دیگر بر موضوع اقتصاد و وضع معیشت تاکید کرد، موضوعی که به‌ویژه در سال جدید همواره مد نظر او بوده و حتی چند بار در این زمینه از دولت حسن روحانی انتقاد کرده است.

او گفت که «یکی از طراحی‌های اصلی دشمن استفاده از نقاط ضعف و مشکلات اقتصادی برای ضربه زدن به ملت ایران» است و او به همین علت بارها بر موضوع اقتصاد تاکید کرده است.

او افزود: «توقع من از مسئولان این است که وقتی انگیزه‌ دشمن را برای استفاده از نقاط ضعف اقتصادی می‌بینند، درصدد برطرف کردن نقاط ضعف اقتصادی و بستن منافذ برآیند.»

در روزهای پایانی سال ۹۵ پس از ابراز تردید خامنه‌ای درباره درست بودن آمارهای اقتصادی دولت، امامان جمعه چند شهر نیز از عملکرد اقتصادی دولت انتقاد کردند، روندی که هم‌چنان ادامه دارد.

رهبر جمهوری اسلامی سال جدید را نیز سال «اقتصاد مقاومتی: تولید، اشتغال» نامگذاری کرده و گفته است که در این باره «فاصله زیادی میان کارهای انجام شده با انتظارات مردم و رهبری وجود دارد».

در مقابل حسن روحانی ضمن دفاع از عملکرد خود و با اشاره به مثبت شدن شاخص‌های اقتصادی در دولت او در عین حال اعلام کرده که «ده دولت بعد نیز نخواهند توانست همه مشکلات را حل کنند»، اما دولت مسیر «درستی» را انتخاب کرده که به سمت کاهش مشکلات است. 

رادیو فردا