Wednesday, January 13, 2016

فاطمه اختصاری و مهدی موسوی، دو شاعر جوان، سه ماه بعد از مواجه شدن با احکام سنگین حبس و شلاق، از ایران خارج شدند.
تقاطع: فاطمه اختصاری و مهدی موسوی، دو شاعر جوان، سه ماه بعد از مواجه شدن با احکام سنگین حبس و شلاق، از ایران خارج شدند.

آخرین آمار از میزان خط فقر نسبی در ایران - 33‌درصد جمعیت کشور دچار فقر مطلق هستندآخرین آمار از میزان خط فقر نسبی در ایران؛
33‌درصد جمعیت کشور دچار فقر مطلق هستند 

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس می گوید خط فقر یعنی حقوق زیر دو میلیون و 300 هزار تومان و با دستمزد فعلی امکان گذران زندگی نیست. 
گروه اقتصادی-رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در تازه‌ترین اظهارنظر خود خط فقر را دو میلیون و 300هزار تومان دانست .

دو مجسمه زیبا در جمع آشغال های کاخ سعدآبادبازداشت 10 ملوان آمریکایی توسط ایران پنتاگون اعلام کرد ایران دو قایق نیروی دریایی آمریکا را متوقف و ۱۰ سرنشین آن‌ها را بازداشت کرده است. جان کری با ظریف در این ارتباط تلفنی گفت‌وگو کرده است. آمریکا می‌گوید اطمینان یافته ملوان‌ها به زودی آزاد می‌شوند.

آمریکا شامگاه سه‌شنبه (۱۲ ژانویه/ ۲۲ دی) گفت اطمینان یافته است که این ملوان‌ها به سرعت آزاد و بازگردانده می‌شوند. به گفته یک مقام آمریکایی ایران به آمریکا اطلاع داده است که ملوان‌ها در امنیت به سر می‌برند و "فورا" اجازه خواهند یافت به سفر خود ادامه دهند.

به گفته این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود تماس مخابراتی آمریکا با دو قایق کوچک نیروی دریایی این کشور در مسیر میان کویت و بحرین قطع شده است. به گفته این مقام آمریکایی یکی از قایق‌ها نزدیک "جزیره فارسی" در خلیج فارس با مشکل فنی رو‌به‌رو شده بوده است.

جزیره کوچک "فارسی" در جنوب بوشهر و در میانه‌ی آبهای خلیج فارس مابین سواحل ایران و عربستان سعودی قرار دارد.

بنا بر گزارش‌ها٬ جان کری٬ وزیر امور خارجه آمریکا٬ درباره این موضوع فورا تلفنی با محمد جواد ظریف٬ همتای ایرانی خود٬ گفت‌وگو کرده است. یک مقام آمریکایی به اسوشیتد پرس گفته است که جان کری "خود شخصا درباره این موضوع با ظریف وارد گفتگو شد تا به نتیجه برسد."
 دویچه وله 

هنوز مشخص نیست ملوان‌ها چه زمانی آزاد خواهند شد.
سخنگوی سپاه پاسداران ایران گفته است خبرهای منتشرشده در مورد آزادی فوری افراد بازداشت‌شده نیروی دریایی آمریکایی «گمانه‌زنی» است و این نهاد نظامی «نه آن‌ را تائید می‌کند و نه تکذیب».
رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران ایران، صبح ۲۳ دی ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، گفته است مقام‌های آمریکایی «مطمئن باشند که برخورد ما بر اساس رافت اسلامی‌ خواهد بود». 
به گزارش این خبرگزاری، او گفته است «پس از انجام تحقیقات اگر مشخص شود که کار آنها عمدی نبوده، برخورد دیگری صورت خواهد گرفت».