Sunday, January 3, 2016

جستجوهای سال ۲۰۱۵ در ویکی‌پدیای فارسی؛ از الکسیس تگزاس تا قاسم سلیمانی
لیست بیشترین جستجوی انجام شده به زبان فارسی در دانشنامه اینترنتی ویکی‌پدیا در سال ۲۰۱۵ میلادی شامل نتایج جالبی است و ترکیب عجیبی از مسائل جنسی و سیاست را دربر می‌گیرد.
بر طبق لیستی که یکی از زیرمجموعه‌های تحقیقاتی ویکی‌پدیا منتشر کرده، بیشترین جستجوی انجام شده در ویکی‌پدیای فارسی، خود کلمه "ویکی‌پدیا" بوده است. پس از آن "ایران" در جای دوم قرار گرفته است.
اما حضور الکسیس تگزاس، بازیگر مشهور فیلم‌های پورنوگرافی، در جایگاه سوم یکی از موارد جالب توجه این فهرست است.
این ستاره پورنوگرافی در سال گذشته میلادی مورد توجه کاربران ایرانی در شبکه‌های مجازی قرار گرفته بود و چندین بار صفحات او در شبکه‌های اجتماعی مملو از کامنت‌هایی به زبان فارسی شد.
نخستین فرد ایرانی که نامش در این فهرست ذکر شده، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، که در جایگاه چهارم قرار گرفته است.
پس از سلیمانی، عنوان "آمیزش جنسی" جستجو شده و به ترتیب "ماه‌های میلادی"، "ویکی‌پدیای فارسی"، "تهران"، "داعش" و "زبان انگلیسی" ششم تا دهم هستند.
ایالات متحده آمریکا با حضور در رتبه یازدهم بیشترین جستجو در میان کشورها را به خود اختصاص داده و رامبد جوان هم پس از ارائه برنامه تلویزیونی موفق خندوانه در جایگاه چهاردهم جستجوها قرار دارد و به نوعی مورد توجه‌ترین هنرمند ایرانی بوده است.
محمد جواد ظریف، محمدرضا شاه پهلوی و گوگوش هم به ترتیب در رتبه‌های هجدهم، نوزدهم و بیستم حضور دارند.

صدای آمریکا


طلاق‌ از ازدواج‌ جلو زددر هشت ماه گذشته از سال جاری، ۴۹۲ هزار و ۵۲۴ مورد ازدواج و ۱۰۹ هزار و ۹۷۴ مورد طلاق در کل ایران ثبت شده است. به عبارتی از هر ۴,۴ ازدواج در سال جاری یک مورد به طلاق ختم شده است.

نکته جالب این نمودار نسبت ازدواج و طلاق در استان‌های مختلف کشور در ایران و افزایش تعداد طلاق نسبت به ازدواج است.

در شش ماهه اول سال ۱۳۹۴، از هر ۴,۴ ازدواج یکی به طلاق ختم شده و در سال ۱۳۹۳ هم همین نسبت وجود دارد. اما در سال ۱۳۹۲ از هر پنج ازدواج یکی به طلاق ختم شده و در سال ۱۳۹۱ از هر ۵,۵ ازدواج. همین مساله نشان می‌دهد در چند سال گذشته تعداد طلاق‌ نسبت به ازدواج افزایش داشته است

رد تقاضای پناهندگی هنرمند شبکه «من و تو» در بریتانیا
خبرگزاری ایرانشهر - کاوه قندی‌زاده پناهجوی ایرانی که فعالیت گسترده‌ای با شبکه تلویزیونی من وتو داشته با حکم دادگاه مهاجرت انگلیس با حکم خروج فوری از کشور مواجه شده و به منظور اجرای این حکم به فرودگاه لندن منتقل شده‌است. 
کاوه قندی‌زاده که پنج سال پیش با ویزای کوتاه مدت به انگلستان رفته بود، در مرکز موسیقی معاصر لندن تحصیل می‌کرد. وی در سال 2013 تقاضای پناهندگی کرد و از آن زمان تا کنون منتظر اعلام نتیجه دادگاه بود.
بر اساس گزارش گاردین آقای قندی‌زاده در محل استرداد فوری پناهندگان در فرودگاه لندن قرارگرفته تا در اسرع وقت به تهران بازگردانده‌شود. دادگاهی که شرایط این پناهجوی ایرانی را بررسی می‌کرده اعلام کرده‌است که شواهد و دلایل کافی برای اثبات این موضوع که جان آقای قندی‌زاده در ایران در خطر خواهدبود در دست نیست.
آقای قندی‌زاده که 5 سال است در انگلستان زندگی می‌کند، جزو دو گروه موسیقی در لندن است و همکاری گسترده‌ای با شبکه من و تو دارد. بر اساس گفته‌های وکیل و دوستان این پناهجوی ایرانی، حکومت مذهبی ایران از فعالیت آقای قندی‌زاده در تلویزیون من و تو و همکاری وی با خوانندگان و موسیقی‌دان‌های پیش از انقلاب چشمپوشی نخواهد کرد و در صورت بازگرداندن وی به ایران توسط دولت انگلستان، جانش در خطر خواهدبود.
علی رحیمی وکیل آقای قندی‌زاده اعلام کرده‌است که با انتقال وی به ایران خانواده ایشان نیز در ایران دچار مشکلات فراوانی خواهندشد. پدر آقای قندی‌زاده که خود پیش از این زندانی سیاسی بوده و مورد شکنجه قرارگرفته، در هنگام فعالیت پسرش در تلویزیون من و تو با تهدیدهای متعدد رژیم اسلامی ایران مواجه‌بوده‌است.
لازم به یادآوری است که مسئولان مهاجرت انگلستان وقتی که سعی کردند آقای قندی‌زاده را با یک پرواز ایران‌ایر به تهران بفرستند با مخالفت کادر پرواز مواجه شدند و آنها از قبول آقای قندی‌زاده به دلیل کمبود مدارک شناسایی سرباز زدند.
در گزارش گاردین اشاره به پشتیبانی و یا اقداماتی حمایتی از سوی مجموعه تلویزیونی من و تو از آقای قندی‌زاده برای جلوگیری از استرداد وی به ایران نشده است.