Thursday, October 27, 2016

قتل عمد فرهنگ امیری شهروند بهایی
به گزارش اختصاصی خبرگزاری بهائي نیوز قتل فرهنگ امیری شهروند بهائي ساکن یزد به دلایل مذهبی صورت گرفته و ضاربین ضمن اعتراف به قتل، عمل به قتل را به دلایل مذهبی عنوان کرده اند.

بنابر این گزارش به نقل از یک منبع مطلع در هفته گذشته دادسرای شهر یزد ضمن تماس با خانواده فرهنگ امیری جهت مطالعه پرونده به انتشار جزئیات قتل این شهروند بهائي پرداخت.

این منبع مطلع به خبرنگار بهائي نیوز عنوان کرد که " قاتلین اعتراف کردند که صرفا بدلیل مسائل اعتقادی دست به این عمل وحشیانه زده اند و چون آقای امیری بهائي بوده و بهائي ها از نظر ایشان کافر هستند به استناد آیه ای از قرآن که خودشان هم نمیدانستند کدام آیه است، دست به این کار زده اند، هدف آنها کشتن یک بهائي بوده و مهم نبوده که آن فرد چه کسی باشد"

بنابر گزارشهای به دست آمده قاتلین از مدتها قبل خانواده این شهروند بهائي را تحت نظر داشتند و با اطلاع کامل از سکونت شهروندان بهائي در آن منزل به درب منزل مراجعه کرده بودند.
همچنین در اظهارات پدر قاتلین ذکر شده است که " فرزندانشان بیش از حد تندرو هستند و وی به همراه مادرش از مدتی قبل احساس کرده بودند که آنها قصد انجام کاری دارند و چون قادر به جلوگیری از اقدام آنها نبودند به اداره اطلاعات مراجعه کردند و از آنها خواستند که فکری در این مورد بکنند".

خبرنگار بهائي نیوز از این منبع مطلع جویا شد که آیا این قتل سازماندهی بوده است یا خیر که وی تاکید می کند " کار آنها کاملا فردی بوده و کسی پشت این ماجرا نیست که البته عقلانی و منطقی نیست. چون در روزهای اولیه از همسایه ها شنیده شده است که نفر سومی هم در کار بوده و حتی تعدادی از همسایه ها هم عنوان کرده بودند که اعضای بسیج منطقه عنوان کرده است که "دیدی کار خودشان را کردند" که این حرف نشان از عدم فردی بودن این موضوع را بیان می کند" .

همچنین این منبع مطلع در پاسخ به سوال خبرنگار بهائي نیوز مبنی بر نحوه قتل توضیح می دهد که " قتل به دست یکی از دو برادر انجام شده و به گزارش پزشک قانونی و اعترافات و تحقیقات بازپرس پرونده برادر کوچکتر نقشی در قتل نداشته و فقط دهان جناب امیری را گرفته بوده و با چاقویی کوچک به صورت ایشان ضربه زده است."

لازم به یادآوری است که پیشتر پدر این شهروند بهائي نیز به دست نیروهای تندروی مذهبی در هرمزک یزد به قتل ( شهادت) رسید و این اتفاق همزمان بود با افتتاح مشرق الاذکار بهائیان در شیکاگو و قتل فرهنگ امیری نیز پیش از افتتاح مشرق الاذکار شیلی صورت گرفت است.

فرهنگ امیری شهروند بهائي در تاریخ ۶ مهر ماه ۱۳۹۵ توسط دو ضارب به قتل رسید که هر دو ضاربین توسط ماموران نیروی انتظامی بازداشت شدند اما این شهروند بهائي پیش از انتقال به بیمارستان درگذشت . در روزهای گذشته بیت العدل اعظم ( عالی ترین مقام تصمیم گیری در دیانت بهائي ) دلیل قتل این شهروند بهائي را به دلیل تعصبات مذهبی عنوان کرده است.
قتل شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ بارها صورت گرفته و این برخوردها تنها به دلیل تعصبات مذهبی صورت گرفته است. شهروندان بهائي در ایران از منظر بسیاری از روحانیون " نجس" خوانده شده و قتل شهروندان بهائي را مباح عنوان شده است . پیروان دیانت بهائي پس از انقلاب از حقوق شهروندی و بسیاری از حقوق قانونی خود محروم شده اند . تاکنون پرونده قتل شهروندان بهائي در دادگاه های انقلاب اسلامی با نتایج عادلانه روبرو نشده است.
قاتلین حمدالله منصوری شهروند بهایی پس از دوازده سال همچنان آزاد هستند