Sunday, April 24, 2016

دانشگاه امیرکبیر بازسازی "عتبات عالیه" را بر عهده می‌گیرد


مسجد دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه امیرکبیر بازسازی "عتبات عالیه" را بر عهده می‌گیرد
خبرگزاری ایسنا روز شنبه چهارم اردیبهشت از امضای توافق‌نامه همکاری بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر و ستاد بازسازی عتبات عالیات خبر داد. این توافق در برگیرنده خدمات فنی و مهندسی در قالب طراحی، نظارت و مشاوره در خصوص پروژه‌های ستاد یاد شده در عراق امضا شده است

، توافق به امضای احمد معتمدی، رئیس دانشگاه امیر کبیر و حسن پلارک، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات رسیده است.
این توافق در برگیرنده همکاری در خدمات فنی و مهندسی، اجرای طرح‌های عمرانی از جمله ابنیه زیارتی و غیرزیارتی، خط آهن، فرودگاه، بیمارستان، صنایع نساجی، طرح‌های صنعتی و زیست محیطی مانند صنایع بازیافتی خواهد بود.

مدت این توافق‌نامه سه سال عنوان شده اما سقف هزینه‌ها و مبلغ قرارداد آن روشن نیست. به گزارش ایسنا، توافق پس از اتمام زمان آن با رضایت طرفین قابل تمدید خواهد بود.

بر اساس این موافقت‌نامه، دانشگاه امیرکبیر، صاحب دفتری در نجف برای تشکیل جلسات و پیگیری امور محوله خواهد شد. توافق، جلب همکاری سایر دانشگاه‌های برتر ایران در حوزه فنی و مهندسی برای پیشبرد این پروژه را نیز پیش‌بینی کرده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد بازسازی عتبات عالیه می‌نویسد پروژه احداث صحن عقیله بنی‌هاشم در کربلا قرار است در زیربنای ۱۸۰هزارمترمربع ظرف یک برنامه زمان‌بندی شش ساله تکمیل شود: «کارشناسان ستاد بازسازی عتبات عالیات در تلاش هستند طی دو سال، ساختار اصلی این صحن را تکمیل کنند تا در ایام اوج زیارت و مناسبت‌های مختلف چون اربعین، قابل استفاده شود و پس از آن، مقرنس‌کاری و آیینه کاری‌ها انجام شود.»

براساس این گزارش، با گذشت بیش از یک دهه از فعالیت ستاد بازسازی عتبات عالیات، پروژه‌های کوتاه مدت و میان مدت بازسازی، ترمیم ابنیه تاریخی و زیباسازی حرم‌های شریف به اتمام رسیده و اکنون اجرای طرح‌های توسعه‌ای حرم‌ها به ارزش ۳۰هزار میلیارد ریال در دستورکار ستاد بازسازی عتبات عالیات قرار دارد.

فعالیت‌های ستاد بازسازی عتبات عالیه جمهوری اسلامی در عراق، پیشینه‌ای ده ساله دارد و از سال ۱۳۸۵ شروع شده است. در وبسایت این ستاد آمده که طی یک دهه فعالیت، حدود ۱۷۰ طرح در زمینه‌های مختف اجرا و به تولیت‌های اماکن مقدسه عراق تحویل شده است.