Monday, December 7, 2015

انتشار تصاویری از زندگی ایرانیان‌آمریکا در نیویورک تایمز: قصه‌های تهرانجلس
ایرانشهر - نویسنده این قصه ها جواد پارسا عکاس ایرانی است که بعد از وقایع انتخابات 88 از ایران به عنوان پناهنده سیاسی گریخته است. جواد پارسا در راستای پروزه ای که برای معرفی ایرانیان خارج از کشور اجرا می شد در سال 2013 به آمریکا آمد و از ایرانیان بسیاری و زندگی آنها عکاسی کرده است. بخشی از همین تصاویر با زیرنویس‌های تکمیل کننده شالوده اصلی قصه‌های تهرانجلس در نیویروک تامیز محسوب می‌‌شود.
  این عکاس ایرانی در خاطراتش می گوید که: اصولا دو نوع روزنامه نگار در ایران وجود دارد یکی روزنامه نگاری که در راستای خواسته های دولت و حکومت فعالیت می کند و یکی روزنامه نگاری که سعی دارد به صورت مستقل فعالیت کند. من از سال 2005 شروع به فعالیت در خبرگزاری فارس کردم که یکی از سایتهای خبری وابسته به حکومت است. فعالیتهای من در این وبسایت خبری ادامه داشت تا اینکه در سال 2009 از طرف محل کارم موظف شدم که در جریان کمپین انتخاباتی محمود احمدی نژاد به استانهای مختلف سفر کنم و از این گردهمایی ها عکس تهیه کنم. پس از پیروزی احمدی نژاد در انتخابات و آغاز راهپیمایی‌های سکوت در ایران، رییس من از من خواست که هیچ عکسی از این شلوغی‌ها و درگیری‌ها تهیه نکنم، اما من به این کار ادامه دادم و عکسهای مختلفی از این وقایع گرفتم.

وی در ادامه می گوید: من در طول این مدت عکسهای زیادی از شلوغی ها تهیه کردم که یکی از این عکسها که دختری در آن در مقابل برج آزادی علامت صلح را نشان می داد به عنوان جلد مجله تایمز انتخاب شد. چند روز پس از انتشار این عکس مدیریت خبرگزاری فارس من را به عنوان جاسوس معرفی کرد. چند هفته پس از این اتفاق من به ترکیه پناهنده شدم و پس از آن به نروژ رفتم و آنجا ساکن شدم. 

عزت‌الله سحابی: برنامه‌های شاه به نفع ایران بود و ما متوجه نمی‌شدیمعزت‌الله سحابی، فعال سیاسی مخالف رژیم شاه و از نیروهای ملی-مذهبی که مدتی ریاست سازمان برنامه و بودجه را در دولت مهدی بازرگان در دست داشت، در کتاب خاطرات* خود نوشته که بسیاری از برنامه‌های محمدرضا شاه، از نظر اصولی به نفع ایران بوده اما اغلب مخالفان، از جمله خودش، این را متوجه نمی‌شدند.

سحابی می‌نویسد: «بسیاری از کارشناسان صدیق اذعان می‌کنند که تعدادی از برنامه‌های شاه از نظر اصولی به نفع ایران بود. مثلاً وقتی که قرارداد ۱۹۷۵ میان شاه و صدام حسین بسته شد، دو دولت امضاء کردند، در دو مجلس نیز تصویب شد و به سازمان ملل رفت و بسیار در آن محکم‌کاری شد. این قرارداد خیلی به نفع ایران بود و خطی را به عنوان خط مرز تعیین کردند که قسمت پرعمق اروندرود بود. شرق این خط به ایران تعلق گرفت ولی ما این را متوجه نمی‌شدیم».

تخيلاتى به نام اسلام غير حكومتى و اسلام رحمانىف.م سخن
۱- مايل به ورود به چنين بحثى نبوده ام و نيستم. دليل اين استنكاف هم روشن است: اسلام، چه از نوع ظاهرى و چه از نوع باطنى اش، دين اكثريت مردم ايران، از جمله دين خانوادگى من است، و ورود به چنين بحث هايى كه كار را به توصيف جزييات و نقد مى كشاند، مى تواند باعث رنجش خاطر عزيزانى كه دين شان متعلق به خودشان است و با سياست و حكومت كارى ندارند بشود. تاكيد چند باره مى كنم كه مطلقا دين پدرى ما مدّ نظر نيست و هر چه هست همين بلايايى ست كه با اجراى قوانين دينى بر سر ما مى آورند و بخش بزرگى از منتقدان حكومت فعلى هم نوع تلطيف شده ى همين دين حكومتى را براى برون رفت از بحران فعلى توصيه و تجويز مى كنند.

آنفلوانزای خوکی در ایران و اعلام وضعیت "بحران"
گزارش‌ها از ایران حاکی است تا کنون دست کم ۳۶ نفر در اثر ابتلا به آنفلوانزای نوع H۱N۱ که به عنوان آنفلوانزای خوکی شناخته می‌شود، در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان جان خود را از دست داده‌اند.

امروز دوشنبه ۱۶ آذر، علیرضا رزم حسینی، استاندار کرمان گفت که با "اعلام وضعیت زرد" در این استان به دلیل شیوع بیماری آنفلوآنزا، مدارس تمام مقاطع تحصیلی و مهد کودک‌های استان کرمان روزهای ۱۷ و ۱۸ آذر تعطیل است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، آقای رزم حسینی افزایش آنفلوانزا در استان کرمان را "عادی" دانسته و گفته است "اعلام وضعیت زرد در استان کرمان به دلیل احتیاط بوده است".

علی اکبر حقدوست، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان از مرگ ۲۸ نفر در اثر ابتلا به ویروس H۱N۱ در این استان خبر داده و حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس هم گفته است که ۸ نفر در استان سیستان و بلوچستان به علت "ابتلا به آنفلوانزای خوکی" جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته آقای شهریاری علت "شیوع این بیماری خطرناک" در ایران هنوز مشخص نیست.

دیروز یکشنبه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفته بود ۲۲ نفر در اثر ابتلا به این بیماری در استان کرمان جان خود را از دست داده‌ و بیش از صد "بیمار مشکوک به آنفلوانزای H۱N۱" در شهر کرمان بستری شده‌اند. مسئولان درمانی شهر سیرجان هم از بستری شدن حدود ۷۰ نفر در این شهر به دلیل ابتلا به آنفلوانزا خبر داده‌ بودند.
'اعلام بحران'

روز یکشنبه ۱۵ آذر احمد آریایی‌نژاد، عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران با انتقاد از افزایش موارد مشکوک به آنفلوانزای خوکی در ایران خواهان اعلام وضعیت "بحران" شد.

آقای آریایی‌نژاد گفت باید "هشدارهای لازم به مردم داده شود چرا که هر لحظه ممکن است این بیماری بیش از این‌ها در کشور فراگیر شود".