Monday, November 23, 2015

پناهجویان معترض ایرانی لب‌های خود را دوختند در اعتراض به عدم دریافت مجوز عبور به کشورهای اروپایی، دست‌کم پنج پناهجوی ایرانی در مکانی بین یونان و مقدونیه لب‌های خود را دوختند.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه ۲۳ نوامبر / ۲ آذر گزارش داد که این پناهجویان معترض خود گفته‌اند از ایران آمده‌اند.

آن‌ها با نخ لب‌های خود را دوختند و بر سینه و پیشانی خود به زبان انگلیسی نوشتند: «فقط آزادی» و «ایران».

پناهجویان معترض ایرانی همچنین تهدید کرده‌اند که دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

این پناهجویان به‌همراه صدها پناهجوی دیگر از روز جمعه بین دو کشور یونان و مقدونیه گرفتار شده‌اند و به آن‌ها اجازه عبور داده نمی‌شود.

مقدونیه، صربستان و کرواسی، سه کشور حوزه بالکان، روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کردند که از این پس پناهجویانی مجوز عبور از این کشورها را دریافت خواهند کرد که از مناطق پرتنش و جنگ‌زده آمده باشند و به‌اصطلاح «پناهجویان اقتصادی» بازگردانده خواهند شد.

از آن روز تنها پناهجویان سوری، عراقی و افغانستانی موفق شده‌اند به سفر خود به سوی کشورهای اروپای غربی ادامه دهند. بیش از یک هزار پناهجو عمدتاً از پاکستان، ایران، مراکش، بنگلادش و الجزایر در شهر مرزی «ایدومنی» یونان سرگردان شده‌اند.

مقدونیه، صربستان و کرواسی از جمله کشورهای مسیر پناهجویان از یونان به سمت اروپا هستند که به آن «مسیر بالکان» می‌گویند. از این مسیر بیش از صدها هزار پناهجو قصد دارند خود را به اروپا برسانند.

بیشتر پناهجویان از سوریه، عراق و افغانستان هستند. بخش بزرگی از آن‌ها می‌خواهند به آلمان بروند.

منبع رادیو زمانه

سونامی خانه‌نشینی۴۰میلیونی ایرانی/
۴.۷میلیون نفر بیکارند،ولی درآمد دارند؛
کساله ۶۷۶ هزارنفر به لشکر غیرفعالان اقتصادی کشور افزوده شد و حالا ۴۰.۱ میلیون نفر از جمعیتی که در سن کار قرار دارند خانه‎نشین شده‌اند؛با این وجود ۴.۷ میلیون نفر با اینکه کار نمی‌کنند اما درآمد دارند. 

بررسی جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران درباره وضعیت غیرفعالی میلیونی جمعیت کشور نشان می دهد که در فاصله سال ۹۲ تا ۹۳ بر تعداد غیرفعالان اقتصادی کشور (افرادی که در سن کار قرار دارند اما کار نمی کنند)، ۶۷۶ هزار و ۸۸۸ نفر افزوده شده است. به عبارتی، روند غیرفعالی در میان خانوارهای ایرانی نه تنها در سال گذشته متوقف نشده و یا کاهش نیافته، بلکه بر تعداد افراد خانه نشین نیز افزوده شده است.

دقیقا مشخص نیست چرا میلیون ها نفر از جمعیت در سن کار ایران (بین ۱۰ تا ۶۵ سال طبق استانداردهای آماری) تصمیم گرفته اند به جای تلاش برای انجام فعالیت اقتصادی و کسب و کار در کنج خانه بنشینند. این مسئله وقتی اهمیت بیشتری می یابد که بدانیم ۱۱ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۲۱ نفر از این لشکر بیکاران مرد هستند.

همچنین از کل جمعیت غیرفعالان کشور که ۴۰ میلیون و ۱۹۸ هزار و ۲۲۲ نفر هستند، ۲۸ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۱۹۸ نفر زن هستند. شاید بتوان بخشی از غیرفعالی زنان را پذیرفت، اما اینکه بیش از ۲۸ میلیون زن ایرانی با وجود اینکه صدها هزار نفر از آنان دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، خانه نشین می شوند جای تامل و سوال دارد.

اتاق جنگ پوتین
 روسیه اخیرا تصاویری از "اتاق جنگ" این کشور منتشر کرده است . 
 بر روی صفحه نمایش، تصاویر و فیلم های حملات استراتژیک بمب افکن های روسی علیه مواضع داعش در سوریه به نمایش درآمده‌اند. 
مرکز دفاع ملی روسیه معادل با مرکز فرماندهی نظامی آمریکا است که مورد استفاده پنتاگون قرار می‌گیرد .