Wednesday, November 18, 2015

ایران قصد تصرف کرکوک و موصل را داشتفرمانده کرد از قصد ایران برای تصرف کرکوک و موصل پرده برداشت
حسین یزدانپناه،  فرمانده کرد ایرانی، از قصد ایران برای تصرف شهرهای کرکوک و موصل در عراق می گوید.

به گزارش العربیه، یزدانپناه، مسئول شاخه نظامی "حزب آزادی کردستان" ایران، در گفتگو با روزنامه فرامنطقه ای "الشرق الاوسط" در لندن گفت فرماندهان و نیروهای سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران در عملیات نظامی شهر "خورماتو" در شمال بغداد حضور دارند، و با همکاری شبه نظامیان شیعه بر ضد مردم منطقه اقدام به استقرار تک تیراندازان در شهر خورماتو کرده اند.

در همین حال سایت "حزب آزادی کردستان" از درگیری خونین در شهر خورماتو بین نیروهای پیشمرگه کرد و شبه نظامیان شیعه خبر داد.

به گزارش این سایت روز پنجشنبه 12 نوامبر، درگیری مسلحانه میان نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان و نیروهای حشدالشعبی در خورماتو واقع در استان صلاح‌الدین عراق رویداده است و طی آن شماری کشته و زخمی شدند.

این سایت نوشت: "از مجموع یازده تن که در این درگیری‌ها کشته شدند 6 تن از اعضای حشدالشعبی، 1 پیشمرگ، 1 مأمور اداره آسایش و3 شهروند غیرنظامی بودەاند. پس از این درگیری ها، طرفین با میانجیگری هیئتی ایرانی با یکدیگر وارد مذاکره شدند."

هادی عامری فرمانده نیروهای حشدالشعبی نیز از بغداد به خورماتو سفر کرده و در این نشست حضور یافته‌ است.

طرفین در گفتگوهای خود بر سر آرام سازی اوضاع خورماتو، جبران خسارتهای وارده به شهروندان ومبادله‌ اسرا و نیز تشکیل نیرویی مشترک برای حفظ امنیت و اداره خورماتو به توافق رسیدند و تصمیم به اعلام قانون منع آمد و شد در دوزخورماتو پس از ساعت 18 گرفتند.

درگیری مسلحانه در پاریس چند کشته بر جای گذاشت
پلیس ضدتروریستی فرانسه، بامداد چهارشنبه ۱۸ نوامبر / ۲۷ آبان در دو محل از منطقه «سن دنی» واقع در شمال پاریس به مقر تروریست‌ها حمله کرد. هدف اصلی از این عملیات بازداشت عبدالحمید اباعود، مظنون شماره یک حملات تروریستی شامگاه روز جمعه پاریس بود.
روزنامه لوموند فرانسه از کشته شدن سه نفر و بازداشت سه نفر خبر داده است. یکی از کشته‌شدگان یک زن بود که خود را منفجر کرد.

عبدالحمید اباعود بلژیکی است و در سال ۲۰۱۳ به گروه «دولت اسلامی» (داعش) پیوسته است. او در ماه ژانویه پس از خنثی شدن عملیات گروه تروریستی در شهر «ورویه» بلژیک و کشته شدن دو همدست‌اش، به سوریه گریخته بود. اکنون گفته می‌شود که او در فرانسه است و هنوز دستگیر نشده است.

یک منبع آگاه به خبرگزاری فرانسه گفته است چندین مأمور پلیس نیز در جریان این عملیات ضدتروریستی زخمی شده‌اند. مأموران پلیس به‌هنگام حمله از شمار افراد حاضر در محل غافلگیر شدند.
مسئولان به شهروندان توصیه کرده‌اند که در خانه‌های خود بمانند. دبیرستان‌ها و دیگر مدارس شهر در روز چهارشنبه تعطیل اعلام شدند. دانشگاه پاریس ۸ که در منطقه «سن دنی» قرار دارد از دانشجویان و کارمندان خود خواسته است که به سر کار و درس نیایند.

پلیس فرانسه همچنین در پی یافتن دومین تروریستی است که در حمله به یک رستوران شرکت کرده و موفق به فرار شده است. پیش از او صلاح عبدالسلام، تروریست دیگر موفق به فرار شده است.

شب گذشته (سه‌شنبه) ۱۰ جنگنده نیروی هوایی فرانسه بار دیگر مواضع داعش را در رقه سوریه بمباران کردند.

فرانسوا اولاند در روز ۲۴ نوامبر به واشنگتن و در روز ۲۶ نوامبر به مسکو خواهد رفت تا برای تشکیل یک ائتلاف علیه داعش مذاکره کند.

رادیو زمانه