Tuesday, November 17, 2015

روزنامه ایتالیایی با این تیتر خشم مسلمانان را برانگیختدر پی کشته شدن 130 تن در عملیات تروریستی داعش در فرانسه، روزنامۀ ایتالیایی لیبرو، در اقدامی نژادپرستانه در صفحۀ اول خود با تیتر درشت نوشت: "Bastardi Islamici” که به معنی "مسلمانانِ رذل (پست)" است.

"توماس نوتاریانی" رئیس سابق موسسه "پیس ریپورتر" علیه روزنامه لیبرو شکایت کرد و " محاکمه "موریزیو بیلبترو" سردبیر این روزنامه و سایر عوامل ذیربط را خواستار شد.

نوتاریانی درباره علت شکایت ضد لیبرو، در صفحه فیس بوکِ خود نوشت: این نفرت پراکنی، نه تنها خطرناک است، بلکه جرم به شمار می رود. بر اساس ماده 403 قانون کیفری ایتالیا، هر کس، به یک دین، علناً ناسزا بگوید و پیروانِ آن دین را تحقیر کند، محاکمه و به پرداخت جریمۀ هزار تا پنج هزار یورو محکوم می شود.

بیلبترو در دفاع از خود بر روی صفحه تویترِ خود ادعا کرد: من از واژۀ "Bastardi” استفاده کرده ام و این به معنی فرزندانِ غیرمشروع است و هر کس معنی این واژه را نداند، نادانی بیش نیست.


اختراع دانشمند ایرانی در کاهش آلودگی هوااختراع دانشمند ایرانی استرالیایی، انقلاب در کاهش آلودگی هوای جهان
با استفاده از حسگرهایی که «کورش کلانتر زاده» اختراع کرده است، می‌توان از مسمومیت ناشی از آلودگی هوا جلوگیری کرد. اختراعی که یک استاد ایرانی دانشگاه ملبورن انجام داده است می‌تواند از خطری که برای میلیون‌ها نفر در جهان وجود دارد بکاهد .

با استفاده از این دستگاه می‌توان میزان سم دی اکسید نیتروژن در هوا را تشخیص داد. یک استاد ایرانی دانشگاه صنعتی سلطنتی ملبورن استرالیا Royal Melbourne Institute of Technology-RMIT  با همکاری گروهی از پژوهشگران موفق شد روشی قابل اعتماد و کم خرج برای تعیین میزان دی اکسید کربن «دی اکسید نیتروژن» NO2 که ماده‌ای خطرناک است دو در ذرات هوای آلوده وجود دارد . ابداع نماید . این استاد جوان که «کورش کلانتر زاده» نام دارد در باره اختراع خود توضیح داد با توجه به خطرات دی اکسید نیتروژن، دستگاه‌هایی مورد نیاز است که میزان آن را در هوا نشان دهد. به گفته وی یکی از دلایل مرگ و میر ناشی از اثرات این گاز خطرناک ، عدم دسترسی عمومی به وسایلی است که بتوانند درباره وجود این گاز در محیط پیرامون هشدار دهند.