Friday, November 13, 2015

تولد نوزاد دو سرهزاران نفر از مردم در مقابل بیمارستانی در برامان‌باریا در ۱۲۰ کیلومتری داکا پایتخت بنگلادش گرد آمدند تا نوزاد "شگفت‌انگیزی" را که با دو سر به دنیا آمده ببینند.

خبر تولد این این نوزاد دختر اهالی شهر را به مقابل بیمارستان کشاند تا اینکه نوزاد به دلیل مشکل تنفسی به بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستانی در داکا منتقل شد.

به گفته مسئولان بیمارستان، اگر این نوزاد به داکا منتقل نمی‌شد کنترل جمعیت برای آنها دشوار می‌شد.

جمال میا پدر این نوزاد که کشاورز است می‌گوید بعد از دیدن فرزندش به شدت جا خورده اما اکنون خدا را شکر می‌کند که مادر و کودک سالم هستند: "او دو سر کامل دارد، با دو دهان شیر می‌خورد و با دو بینی نفس می‌کشد."

این نوزاد با سزارین به دنیا آمده و پزشکان می گویند بررسی‌ها نشان می‌دهند که به جز سر، از دیگر اعضای اصلی بدن یکی دارد.

تولد نوزاد با دو سر پدیده‌ای نادر است و در هر صد هزار تولد یک بار اتفاق می‌افتد. شصت درصد این نوزادان یا مرده به دنیا می‌آیند یا کمی بعد از تولد می‌میرند.

این حالت به عنوان دو قلوی به هم چسبیده در نظر گرفته می‌شود و چوت اعضای اصلی بدن یکی هستند امکان جدا کردن وجود ندارد.


کشف دو سیاره تازه شوق و شور تازه‌ای در میان جامعه علمی و ستاره‌شناسان جهان به‌وجود آورده‌است.
به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، ستاره‌شناسان دو سیاره در خارج از مدارهای شناخته شده منظومه شمسی کشف کرده‌اند که نه تنها گمان می‌رود یکی از «بزرگ‌ترین» کشف‌های فضایی در سال‌های اخیر باشد، بلکه پیشرفت بزرگی در فرایند جست‌وجوی حیات در خارج از کره زمین هم به شمار می‌رود.

به گفته دانشمندان یکی از این دو سیاره در مرز منظومه شمسی و دیگری کمی آن‌سوتر از آخرین مدار این منظومه واقع شده است.

برد تاکر، یکی از ستاره‌شناسان استرالیایی که در تیم تحقیق و شناسایی این دو سیاره فعالیت می کند عقیده دارد که احتمالا این [دو سیاره] بهترین بخت انسان‌ها برای حیات در خارج از منظومه شمسی به شمار می‌روند.

«یکی از هدف‌های ستاره شناسی و فیزیک نجومی در یافتن سیاره‌هایی این‌چنینی این است که ما یک «زمین» دیگر پیدا کنیم. دلیل اینکه ما باید به دنبال زمینی دیگر باشیم این ست که ما در نهایت می‌خواهیم نمونه‌های دیگر حیات را هم در این جهان بیابیم. این سوالی است که در ذهن همه ما موجود است.»

یکی از این دو سیاره که در لبه منظومه شمسی قرار دارد، جنسی صخره‌ای دارد و تقریبا هم اندازه کره زمین است. این سیاره «جی ال ۱۱۳۲ بی» نام‌گذاری شده است و بر اساس نظر ستاره‌شناسان احتمال وجود حیات در آن بسیار بالاست. ستاره شناسان عقیده دارند که اندازه این سیاره و نزدیکی آن به کره زمین باعث می‌شود که مطالعه جو آن امکان‌پذیر باشد.

دکتر دریک دمینگ، استاد ستاره‌شناسی دانشگاه مریلند در آمریکا عقیده دارد که «جی ال ۱۱۳۲ بی» «مهمترین سیاره‌ای» است که تا کنون در خارج از منظومه شمسی کشف شده است. این سیاره به دور ستاره قرمز رنگی که یک پنجم خورشید ما است، می‌چرخد. دمای سطح این سیاره به ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و با آنکه این دما برای وجود حیات به آنگونه که ما می‌شناسیم بسیار زیاد است، اما به گفته دکتر دمینگ، امکان حیات برخی باکتری‌ها در آن وجود دارد؛ «ما تا کنون چیزی مثل این سیاره ندیده بودیم. این سیاره به نوعی قابل سکونت است.»

زمان گردش این سیاره به دور ستاره‌اش کمی بیش از یک روز و نیم به وقت زمین است و این فرصت خوبی به دانشمندان برای مطالعه سطح آن می‌دهد.

سیاره دیگری که در فاصله‌ای سه برابر فاصله پلوتو، سیارک واقع در سامانه خورشیدی، کشف شده است، همانند آن یک سیاره کوتوله به شمار می‌رود. با آنکه در ابتدا دانشمندان تصور می‌کردند که این جرم آسمانی فقط یک جسم فضایی معلق است، اما به تازگی دریافته‌اند که این سیارک به گرد ستاره‌ای می‌چرخد.

دکتر اسکات شپرد، ستاره‌شناس موسسه کارنگی در واشینگتن آمریکا، که این کشف را اعلام کرده می‌گوید ما نمی‌توانیم با این اجسام فضایی و مدارهایشان را با دانشی که ما از مدارهای سامانه خورشیدی داریم توضیح دهیم. اما یافتن اجسامی از این دست برای فهمیدن اینکه سامانه خورشیدی چطور شکل گرفته است، حیاتی‌ست.

دانشمندان هنوز به طور یقین نمی‌دانند که سامانه خورشیدی ما چگونه به وجود آمده است.


وقوع یک سوم سرقت‌های کشور در تهرانسردار محمدرضا مقیمی با اشاره به وضعیت سرقت در کشور در شش ماهه نخست امسال، با اعلام کاهش 7 درصدی وقوع اظهار داشت: در حال حاضر 48 درصد وقوع سرقت‌ها در کشور سرقت‌های اصلی از جمله سرقت منزل، خودرو و ... است و 52 سرقت‌ها، سرقت‌های خرد شامل لوازم اتومبیل، کیف قاپی و ... است که با توجه به تلاش قرارگاه سرقت و همکاران ما در معاونت مبارزه با سرقت استان‌ها، موفق به کاهش 7 درصدی سرقت، در نیمه نخست امسال شدیم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا در ادامه با تاکید بر برخورد سریع و قاطع پلیس با سرقت‌های مسلحانه، گفت: ما در مواجهه با پرونده‌های سرقت مسلحانه در سراسر کشور، به صورت ویژه این پرونده‌ها را مورد رصد و رسیدگی قرار می‌دهیم و این بدان معنا است که کارآگاهان این پرونده‌ها به صورت 24 ساعته این سرقت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند و تا کشف پرونده، این رسیدگی 24 ساعته ادامه خواهد داشت.

وی افزود: خوشبختانه با توجه به تمرکز ویژه پلیس بر پرونده سرقت‌های مسلحانه، چنین پرونده‌هایی در بدترین شرایط موجود ظرف 72 ساعت حل شده و کشف می‌شوند. یعنی شیوه و شگرد سارقان، راه‌های نفوذ و سرقت و همچنین عوامل دخیل در این سرقت کشف می‌شوند.

مقیمی گفت: البته شاید زمان دستگیری این سارقان از مدت 72 ساعت فراتر رود ولی حتماً کارآگاهان پلیس در کمتر از 72 ساعت شیوه و شگرد و همچنین هویت سارقان را کشف می‌کنند.

رئیس پلیس آگاهی ناجا در پاسخ به این سوال که آیا سرقت‌های خشن در کشور روند افزایشی داشته است یا خیر، اظهار کرد:‌ برخورد با زورگیری، سرقت تحت عنوان ماموران و سرقت‌های توأم با خشونت، از جمله اولویت‌های پلیس آگاهی است و با توجه به آمارهای استخراج شده از سراسر کشور، می‌توان عنوان کرد که وقوع این سرقت‌ها در مقایسه با قبل تغییر چندانی نداشته است.

وی در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص اینکه آیا تهران همچنان در صدر آمار سرقت در کشور قرار دارد، عنوان کرد: تهران بزرگ با توجه به جغرافیای وسیع و جمعیت قابل توجه آن بیشترین آمار سرقت در کشور را دارد ولی در عین حال در نیمه نخست امسال نیز تهران بزرگ رتبه اول کشف سرقت در کشور را داشت.

مقیمی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود 30 درصد یا به عبارتی یک سوم سرقت‌های کشور در شهر تهران انجام می‌شود.

تسنیم