Monday, October 26, 2015

تجاوز گروهی به دختران جوان در جنگلمتهمان این پرونده به گروه‌هایی که برای تفریح به مناطق باراجین و جاده زرشک در شمال قزوین رفته بودند، حمله و به دخترهای این گروه تجاوز کرده بودند. اگرچه تا امروز خبر این جنایت به هیچ‌عنوان رسانه‌ای نشده و از سوی مسئولان قزوین مسکوت مانده بود.

پسران بسته شده به درخت

در جاده باراجین قزوین به دختران جوان که به پیک‌نیک رفته بودند تجاوز شده و متهمان هم دستگیر شده‌اند و حالا مسئولان انتظامی و قضایی قزوین بر سر اینکه چه کسی این خبر را تایید کند، بحث می‌کنند. این اتفاق بیش از سه بار در این جاده در نزدیکی جاده فرعی زرشک افتاده و دختران جوان در حالی مورد تعرض قرار گرفته‌اند که عده‌ای پسر جوان نیز در اکیپ‌شان حضور داشته‌اند. گفته می‌شود تعرض‌کنندگان هر بار پسرهای جوان را با تهدید سلاح گرم به درخت بسته و در مورد دختران اقدام به تعرض می‌کردند.

در حالی بیش از یک ماه از دستگیری ۱۰ نفری که به دختران جوان در باراجین قزوین تجاوز کرده‌اند می‌گذرد که هیچ‌یک از رسانه‌ها حتی رسانه‌های محلی قزوین در این باره خبری منتشر نکرده‌اند.

علی‌حسین حسینی‌نژاد، رئیس پلیس آگاهی استان قزوین در گفت‌و‌گو با «فرهیختگان» درباره این خبر ابتدا اظهار بی‌اطلاعی کرد و سپس گفت: «هیچ خبری از این موضوع ندارم و جزئیاتی هم نمی‌دانم.»

او همچنین با طرح این پرسش که چه کسی این خبر را به شما داده است، افزود: «از هرکسی که این خبر را گرفتید جزئیات خبر را هم بگیرید.»

او در پاسخ به اینکه چطور ممکن است رئیس پلیس آگاهی استان از چنین پرونده‌ای آن هم یک ماه پس از دستگیری متهمان بی‌خبر باشد، توضیح داد: «شاید هم بی‌خبر نباشم، اما برای دریافت خبر باید به مقر انتظامی استان بیایید.»

یک مسوول در اداره آگاهی استان قزوین نیز درباره این اتفاق به فرهیختگان گفت: «متهمان یک بار دست به این جنایت نزده‌اند و چندین بار با همین قصد به بالای جاده باراجین در نزدیکی فرعی زرشک رفته‌اند و در یکی از جنگل‌هایی که مردم برای پیک‌نیک می‌آمدند به دختران جوان تجاوز می‌کردند. در همه دفعاتی که متهمان دست به این اقدام زده‌اند دختران به‌تنهایی پیک‌نیک نرفته‌اند و به‌صورت گروهی به گردش رفته بودند، اما متهمان با سلاح گرم افراد را تهدید می‌کردند و پس از بستن پسران به درخت دست به این اقدام می‌زدند.»

متهمان جنایت باراجین قزوین در حالی بیش از یک ماه از دستگیری‌شان می‌گذرد که هیچ‌خبری درباره آنها منتشر نشده و حتی برخی ساکنان این منطقه که به‌خاطر این گزارش با آنها تماس گرفتیم از ماجرا بی‌خبر بودند و تنها عده کمی از ساکنان این منطقه از جنایت خبر داشتند.

تکرار فاجعه خمینی‌شهر

به هر حال بیش از چهار سال از حادثه خمینی‌شهر اصفهان و اعدام چهار متجاوز آن پرونده می‌گذرد و حالا متجاوزان دیگری این بار به دختران قزوینی سوءقصد کرده‌اند. در حادثه خمینی‌شهر اصفهان که خرداد ۹۰ اتفاق افتاد ۱۴ مرد با حضور در یک باغ خانوادگی به شش زن در مقابل مردان قوم و خویش‌شان تعرض کردند. چهار نفر از این افراد در جریان این پرونده به حکم اعدام محکوم شدند ودر ۲۸ مهرماه ۹۰ در پارک بهشت این شهرستان در ملأعام به دار آویخته شدند.

منبع : فرهیختگان

بیش از ۴۰ میلیون نفر در اقتصاد ایران غیر فعال هست
" نرخ مشارکت اقتصادی در ایران به قدری پایین است که فعال شدن حتا هفت دهم درصد نیروی در سن کار کشور بیش از یک میلیون نفر بر شمار رسمی بیکاران خواهد افزود.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ مشارکت اقتصادی ایران در بهار سال جاری تنها ۳۸ درصد بوده به طوری که کل شاغلان و بیکاران کشور ۲۴ میلیون و ۵۰۹ هزار نفر اعلام شده اند. به این ترتیب، از ۶۳ میلیون نفر از جمعیت در سن کار ایران، ۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هیچگونه تحرک و فعالیت اقتصادی ندارند. "مهر" افزوده است که ۲۷ میلیون نفر از این جمعیت غیرفعال را زنان و مابقی را مردان تشکیل می دهند. با این حال، از میان جمعیت مردان در سن کار تنها ۲ میلیون نفر متقاضی شغل هستند و بقیه حتا تقاضای کار هم نمی کنند.

" اینکه چرا دو سوم جمعیت در سن کار کشور، ترجیح می دهند خانه نشین باشند تا جویای کار، ناروشن است، هر چند کارشناسان علت این امر را پنهان بودن فعالیت های آنان ذکر کرده اند. گسترش دلالی گری بعضاً منشاء این پنهان کاری به شمار می رود. به گفتۀ معاون وزیر کار ایران دست کم ۴۰ درصد اقتصاد این کشور قابل ردیابی نیست.

نتایج یک تحقیق مجلس شورای اسلامی نشان می دهند که در صورت فعال شدن بخش ناچیری از جمعیت غیرفعال کشور میلیون ها نفر بر شمار بیکاران ایران افزوده خواهد شد، زیرا، بازار کار و اقتصاد کشور اساساً ظرفیت و توان پاسخگویی به تقاضای کار را ندارند. به همین دلیل، به نوشتۀ خبرگزاری "مهر"، خود مقامات ایران ترجیح می دهند که جمعیت غیرفعال کشور همچنان غیرفعال بماند تا اینکه بازار کار ضعیف و رکودزدۀ کشور با هجوم میلیون ها نفر متقاضی جدید شغل روبرو شود.

 حتا اگر رشد اقتصادی ایران در سال جاری به ۵ درصد برسد، شمار رسمی بیکاران کشور کمتر از ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار نفر نخواهد بود. همین منبع می افزاید که حتا اگر سالانه یک درصد بر رشد اقتصادی ایران افزوده شود، شمار بیکاران کشور در سال ۱۴۰۰ به ۵ میلیون و ۷۷۰ هزار نفر خواهد رسید. خبرگزاری "مهر" از این داده ها نتیجه می گیرد که ورود بخش کوچکی از جمعیت غیرفعال کشور به بازار کار، یعنی تبدیل آنان به متقاضیان شغل، بحران بیکاری در ایران را تشدید و غیرقابل کنترل خواهد کرد.

 حتا اگر تا سال ۱۴۰۰ رشد اقتصادی ایران سالانه به ۵ درصد برسد، شمار رسمی بیکاران کشور سه برابر افزایش خواهد یافت و به ۶ میلیون و ۷۸۰ هزار نفر تا ۷ میلیون و ۳۹۰ هزار نفر خواهد رسید. "مهر" به نقل از کارشناسان افزوده است که به دلیل افت بهای نفت و گسترش دلالی گری در اقتصاد ایران، دولت حسن روحانی در حال حاضر حتا توان ایجاد ۴۰۰ هزار شغل در سال را ندارد.

حمید حاج اسماعیلی، کارشناس مسائل اقتصادی ایران، در گفتگو با خبرگزاری "مهر" گفته است که اوضاع اقتصادی کشور آنقدر بد است که حتا توافق اتمی نتوانست تحرک و امید را، ولو در کوتاه مدت، در اقتصاد ایران ایجاد کند.

خبرگزاری مهر