Saturday, October 10, 2015

آخرین گفت‌گوی حسین همدانی: در حوادث ۸۸ اراذل و اوباش را برای سرکوب مردم سازماندهی کردم
سحام نیوز - روز گذشته خبر جان باختن سردار حسین همدانی «مسئول تجمیع لجستیک تجهیزات برای سوریه» در ستاد کل نیروهای مسلح در حالی منتشر شد که رسانه‌ها به نقل از برخی مقامات اعلام کردند وی توسط گروه تروریستی داعش به شهادت رسیده است. این در حالی‌است که «جام نیوز» که پایگاه رصد وابسته به نیروهای امنیتی است، درگذشت وی را بر اثر سانحه تصادف دانسته بود.

کشتی‌های ایرانی در بنادر آمریکا شیطان بزرگ پهلو می‌گیرند
کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از تصمیم خود برای به روز رسانی و جوان‌سازی ناوگان خود و ورود به بازار بین‌‌المللی حمل و نقل پس از خروج ایران از تحریم‌ها خبر داد.

سعیدی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با وال استریت ژورنال گفت: طبق توافق هسته‌ای میان ایران و غرب در ماه ژانویه از تحریم‌های بین‌المللی خارج خواهیم شد. ما به مدت بسیار طولانی از صحنه بین‌المللی دور بودیم و ورود دوباره به بازارهای بین‌المللی از اولویت‌های اول ما محسوب می‌شود.

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بهره‌گیری از 158 فروند کشتی شامل فله‌بر، کانتینربر و کشتی‌های تانکر  یکی از بزرگترین شرکت های حمل و نقل دریایی محسوب می‌شود.انتظار می‌رود این شرکت که از جمله اولین‌ شرکت‌های تحت تحریم‌ در سال 2008 بود پس از توافق امسال در آغاز سال 2016 به بازارهای جهانی بازگردد.


سعیدی که پیش از این در سمت معاون رئیس انرژی اتمی ایران فعالیت داشت اظهار داشته است: حجم تجارت سالانه میان ایران و اتحادیه اروپا پس از تحریم‌ها به 15 میلیارد دلار می‌رسید و انتظار داریم تهران قادر به دستیابی به این میزان در سه سال آینده شود.

وی همچنین نسبت به ورود دوباره کشتی‌های ایران به بنادر آمریکایی برای اولین بار پس از سال 1357 و زمانی که تجارت میان دو کشور متوقف شد اظهار امیدواری کرد.

مایکل استورگارد به عنوان سخنگوی شرکت کشتیرانی مرسک در این خصوص نیز اظهار داشت: پس از لغو تحریم‌ها ایران پتانسیل بالایی برای فعالیت‌های تجاری خواهد داشت.

آن کرونبرگ به عنوان مدیرعامل شرکت کشتیرانی مرسک در عمان، کویت و عراق نیز گفت: حجم حمل و نقل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در زمینه صادرات و واردات به ایران در مجموع نیمی از میزان کالای انتقالی توسط این شرکت قبل از موج جدید تحریم‌ها در سال 2012 است.

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از بکارگیری کانتینربرهای غول‌پیکر با گنجایش بیش از 18 هزار TEU سخن به میان آورده است.

سعیدی در این خصوص اظهار داشت: در حال حاضر ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از 41 فروند کشتی کانتینربربا ظرفیت حمل 14 هزار کانتینر برخوردار است و پیوستن به جمع کشتیرانی‌هایی با کانتینربرهای غول‌پیکر از جمله اهداف اولیه ما محسوب می‌شود.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفتگو با وال استریت ژورنال با اشاره به توقف تجارت میان دو دولت ایران و آمریکا از سال 57 تاکنون خاطرنشان کرد: در صورتی که دولت آمریکا تصمیم به بازگشایی بنادر خود به ایران را بگیرد سردمداران صنایع الکترونیکی آمریکا نقش مهمی ایفا خواهند کرد.

وی افزود: صنعت الکترونیکی ما در پنج سال گذشته با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم کرده است و ما مایل به همکاری با شرکت‌های آمریکایی نظیر ویستینگ‌هاوس، جنرال الکتریک و شرکت IBM به منظور تأمین تجهیزات فناوری اطلاعات و انتقال این کالاها از طریق کشتی به ایران هستیم.

وی در پایان گفت: ما یک بازار هشتاد میلیون نفری هستیم و درهای ایران بار دیگر به روی تجارت باز شده است.

پارسینه


اجاره کودکان در تهران
کودکان متکدی تهران چند فروخته می شوند؟
 در کوچه پس کوچه‌های محله دروازه‌غار که قدم می‌زنیم متوجه می‌شویم که اصلا حال و هوای خوبی ندارد ؛ جایی که یکی از قدیمی ترین محله‌های تهران است حالا شده پاتوق مواد فروشان و معتادانی که گاهی در حال چرت زدن هستند و گاهی در حال کشیدن مواد. در گوشه‌ای هم ساقی‌ها و مواد فروشان در حال کاسبی هستند اما در این میان کودکان مظلومی به چشم می‌خورند که در دنیای کودکانه خود مشغول بازی هستند و به سادگی نمی‌شود از کنار آنها گذشت ، کودکانی که صدای فریادشان به گوش هیچ کس نمی‌رسد و از کودکی خود فقط کارکردن را یاد گرفته‌اند به این‌‌ها کودکان کار می‌گویند، همان کودکانی که حتما پشت چراغ قرمز‌ها، داخل اتوبوس‌ها و مترو با بسته‌های آدامس، جوراب، فال و بسیاری از جنس‌های کم ارزش دیده‌ایم.

خانواده این کودکان که به اصطلاح به آنها غربتی می گویند اگر بتوانند از صبح تا شب در سطح شهر پخش می شوند و دستفروشی و گدایی می کنند، اگر هم نتوانند و معتاد باشند بچه های خود را به متکدی ها اجاره می دهند تا پول مواد خود را بدست آورند و هیچ نظارتی بر تربیت کودکان خود ندارند و مسلما این کودکان، فرهنگ و تربیت را از معتادان و خلافکاران این منطقه می آموزند.

خرید و فروش یا اجاره کودکان

این کودکان وقتی به سن 12 -13 سالگی میرسند به اجبار پدر و مادر معتاد خود باید بروند و کارکنند وتا پدر ومادر با خیال راحت موادبکشند اما یکی از مشکلات غیر قابل تحمل این است که سوء استفاده های دیگری هم از این کودکان می شود. این که پول فرزندانشان از چه راهی بدست می آورند مهم نیست مهم بساط شان است که باید به راه باشد.

این کودکان بر اساس جنس، تجربه و سنی که دارند تعییت قیمت می شوند و از صد هزار تومان تا پنج میلیون تومان خرید و فروش می شوند.

پدر و مادر این کودکان را به فامیل یا باندهای متکدی اجاره می دهند تا برای آنها کار کنند. این کودکان باید تا آخر شب مقدار مشخصی پول به خانه ببرند و گرنه به اجبار تن به کارهای دیگری می دهند.

امیر حسین ، 13 ساله، ساکن این محل می گوید: من باید روزی چهل هزار تومان کار کنم و برای پدرم ببرم و گرنه کتک می خورم و اجازه ندارم به خانه بروم.

کمک رسانی

در یکی از کوچه های این محله چند دانشجو جوان با حمایت یک موسسه خیریه این کودکان را دور هم جمع می کنند تا در فضای کوچکی خواندن و نوشتن یاد بگیرند و ساعاتی دور از کار سخت روزانه باشند.

این دانشجوها با توجه به مشکلات کودکان به خصوص کودکان کار با اجرای طرح های مختلف ازجمله برگزاری کلاس های آموزشی درسی، برگزاری کلاس های کامپیوتر و موسیقی وکلاس های نشاط سعی در بهبود شرایط این کودکان دارند.

با وجود این که موسسات خیریه و ایستگاه های سلامت که خدمات بهداشتی رایگان ارائه می دهند و همچنین ستاد مدیریت بحران دراین محله فعالیت دارد وضعیت ساکنان این محله تا حدودی بهبود یافته اما همچنان در شرایط بدی قرار دارند و در این میان نیاز به همیاری وکمک تمامی شهروندانی که توانایی هرگونه اقدام راهگشایی در جهت بهبود بیشتر وضعیت کودکان این محله را دارند به شدت احساس می شود.

منبع - جام جم