Tuesday, September 29, 2015

تصویر آتنا دائمی در نیویورک مورد حمله قرار گرفتخبرگزاری ایرانشهر - یکی از گزارشگران نیویورک تایمز گزارش کرده است که تصویری که به سفارش کمپین خبرنگاری جرم نیست در منطقه «رد‌ هوک» بروکلین در نیویورک بر دیواری سی متری کشیده شده بود، مورد حمله قرار گرفته است
کالین موین‌هاین خبرنگار نیویورک تایمز و از گردانندگان Arts beat blog در این موسسه خبری گزارش کرده است که در پی حمله فردی با تفنگ پیتبال به تصویر آتنا دائمی، مالک این ساختمان در بروکلین که پیش از این دیواره را تا 20 اکتبر 2015 به کمپین خبرنگاری جرم نیست برای نمایش این نقاشی اجاره داده بود، حالا از دست‌اندکاران این پروژه خواسته است هرچه زودتر و ظرف 48 ساعت باقی‌مانده تا پایان ماه سپتامبر نسبت به پاکسازی این تصویر اقدام کنند .
نامه بابک زنجانی به روحانی: به من نگویید گردن‌کلفت من خادم ملتماین میلیاردر جوان مملکت اسلامی آخوندها در بخشی از نامه اش نوشته است : «جناب آقای دکتر من به کشورم بدون هیچ منتی خدمت کرده‌ام و به واسطه خدماتم مورد تحریم آمریکا و اروپا قرار گرفته‌ام و از سوی آنان به‌عنوان مهره کلیدی معرفی شده‌ام. اینها آیا گردن‌کلفت بودن من است؟ آیا من باید فکر می‌کردم پول نفت را در چه بانکی وصول کنید؟ آیا من باید تدبیر می‌کردم که پول‌های دریافتی را در یک شرکت ١٠هزاردلاری نگهداری نکنید؟ آیا من مرتکب پولشویی شده‌ام؟
چون صاحب بانک و سهام‌دار من هستم. آقای دکتر من در بانک متعلق به خودم درباره همه سپرده‌گذاران مسئولم؛ چرا باید اطلاعات یک بانکی را که ربطی به این کشور ندارد در اختیار معاون‌اول شما بگذارم که ایشان به من نگوید گردن‌کلفت! آیا اگر شما جای من بودید چنین می‌کردید؟

به من فرمودید من چون صاحب بانکم موظفم پول شما را بدهم و کاری به کسی ندارید. من از روز اول تمام زندگیم را دو دستی تقدیم کردم، چه باید می‌کردم و نکردم که این همه بی‌احترامی به من می‌شود؟ وزارت نفت مگر بارش را به من داده که از من طلب می‌کند؟ باری در اختیار شرکت خارجی خود گذاشته و آن هم پولش را دریافت کرده، می‌توانست در بانکی دیگر وصول کند، حال که تحریم شده من مقصرم؟میلیاردر کارآفرین ایرانی صاحب بزرگترین فروشگاه اصفهان "گلنار متولی" خبرنگار "بلومبرگ" به سراغ یک میلیاردر کارآفرین ایرانی رفته که بزرگترین فروشگاه در شهر اصفهان را راه اندازی کرده است. 
خبرنگار بلومبرگ اشاره می کند که اصفهان قدمتی طولانی دارد و به پایتخت فرهنگی ایران تبدیل شده است. او اشاره می کند که با این حال، این روزها یک جاذبه تازه در اصفهان ایجاد شده است: سیتی سنتر. او به اجرای این پروژه عظیم اشاره می شد که همانند فروشگاه هیا بزرگ دبی ساخته شده است و هدف از آن سهولت خرید شهروندان و نزدیکی آن مرکز به نقاط مختلف از جمله دانشگاه ها بوده است.
خبرنگار بلومبرگ اشاره می کند که تفکر و سرمایه ای که پشت اجرای این پروژه قرار گرفته از آن یک میلیاردر ایرانی است: مسعود صرامی. آقای صرامی اشاره می کند که 500 میلیون دلار هزینه ساخت این فروشگاه بزرگ شده است. او می گوید:"از نظر من این پروژه موفقی است." این کارآفرین ایرانی در ادامه می افزاید:"تکمیل نهایی این پروژه در سال 2016 میلادی خواهد بود. ما تلاش کردیم سیتی سنتر اصفهان علاوه بر آن که شاپینگ مال و مرکز خرید باشد در دلش فرهنگ ایرانی نیز حضور داشته باشد."

آقای صرامی در ادامه این گزارش اشاره کرد که نسبت به بهبود روابط ایران و امریکا اطمینان ندارد اما امیدوار است که با گشایش درهای اقتصاد ایران به سوی کشورهای غربی و گشایش هتل های بیش تر در اصفهان سیتی سنتر نیز از رونق بیش تری برخوردار شود. 
اصفهان ستی سنتر از نظر مساحت تجاری جز اولین در کشور و چهارمین در جهان است. این مرکز 470 هزار متر مربع مساحت دارد. مرکز خرید سیتی سنتر اصفهان بزگرترین مرکز خرید ایران و خاورمیانه است. یک هتل 7 ستاره، 7 سالن سینما و بیش از 750 فروشگاه و هایپرمارکت از جمله تسهیلات این مرکز هستند.

آقای صرامی متولد سال 1336 خورشیدی در یکی از قدیمی ترین محله های اصفهان به نام قلعه تبرک است. او پیش از اجرای این پروژه کارخانه برش سنگ را در دهه 60 خورشیدی تاسیس کرده بود و در دهه های 70 و 80 به تاسیس کارخانه های متعدد
در زمینه تولید چسب و بتون سنگی تا باتری های مخابراتی روی آورد.

بلومبرگ در گزارش جداگانه اقتصادی دیگری نیز به سراغ "مجتبی کشاورز" فرش فروش ایرانی رفته است. او با اشاره به چالش های ایجاد شده برای صنعت فرش بافی در ایران پس از اعمال تحریم های بین المللی می گوید:"من به اندازه کافی برای گذران زندگی ام پول دارم. برای من مهم است که فروش فرش رونق گیرد. اما خیلی ضروری نیست. برای میلیون ها نفر دیگری که حقوق ماهیانه از این صنعت دریافت می کنند اهمیت بیش تری دارد. مشکل این است که نمی توانیم فرش ها را صادر کنیم."

او در این گزارش اشاره کرده که ایتالیایی ها و فرانسوی ها مایل به خرید فرش از ایران هستند چرا که قیمت فرش های ایران مناسب است و جهش قیمت روز به روز در آن وجود ندارد و روند رشد قیمت ها تدریجی و آهسته است با این حال، تحریم ها مانع عمده ای برای صادرات فرش ایران به خارج از کشور بوده اند.

سرویس اقتصاد خرداد: