Saturday, September 26, 2015

یک فرمانده سپاه و سفیر پیشین ایران در لبنان در فهرست مفقودان حادثه منا


غضنفر رکن‌آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان

خبرگزاری فارس : «غضنفر رکن‌آبادی» سفیر سابق ایران در لبنان، «علی اصغر فولادگر» کار‌شناس مسائل خاورمیانه، «محسن حاجی حسنی کارگر» قاری بین‌المللی و نفر اول مسابقات قرائت قرآن مالزی، «حسن دانش» نفر اول مسابقات کشوری قرآن کریم، ‌«فواد مشعلی» قاری بین‌المللی، «امین باوی» قاری بین‌المللی، «سید حمیدرضا میرزاده» خبرنگار شبکه خبر، ‌«سید حمیدرضا حسینی» خبرنگار شبکه خبر از اعضای «بعثه رهبری» هستند که در حادثه «منا» مفقود شده‌اند.

خبرگزاری رسا از علی اصغر فولادگر به عنوان «سردار فولادگر و معاون سرلشکر صفوی» یاد کرده است. آقای صفوی مشاور عالی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در امور نظامی است.
عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده در صفحه اینستاگرام خود از مردم ایران خواسته است که «برای سلامتی همه مفقودین از جمله دکتر رکن‌آبادی دعا» کنند.یک میلیون ایرانی بی شناسنامه از پدران خارجی
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: احتمال می دهیم یک میلیون نفر فرزند حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان اتباع بیگانه در کشور زندگی می کنند که هویت آنها مشخص نیست.

 به گزارش مهر، عباس قائدی رحمت سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، درباره تصویب دو فوریت قانون تابعیت به فرزندان مادرانی که دارای همسر خارجی هستند در جلسه هفته گذشته مجلس شورای اسلامی گفت: طبق آمارها که در سال ۸۵ تخمین زده شده است، ۲۰۰ هزار نفر فرزند مادران ایرانی و پدران غیر ایرانی در ایران زندگی می کنند که تابعیت آنها مشخص نیست.

وی با اشاره به اینکه این رقم رو به رشد است و تخمین می زنیم تعداد این افراد به یک میلیون نفر رسیده باشد، بیان کرد: اگر این تعداد اکنون به رقم یک میلیون رسیده باشد، در حال حاضر این افراد اسناد هویتی، شناسنامه و کارت ملی ندارند و می‌توانند برای کشور مشکل ایجاد کنند. آنها هم به لحاظ شناسایی دارای مشکل هستند و هم به لحاظ بهداشتی، اجتماعی، درمانی و آموزشی نمی‌توانیم به آنها خدمات‌رسانی کنیم.

قائدی رحمت تصریح کرد: در سال ۸۵ قانونی با همین عنوان وضع شد که بر اساس این قانون، قرار بود وضعیت این عده ساماندهی شود اما سختگیری‌هایی که در قانون وجود داشت، باعث شد طبق آمار از بین ۲۰۰ هزار نفر، تنها دو هزار نفر بتوانند تعیین تکلیف شوند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: بر اساس قانون، افرادی که ۱۸ سال خود را تمام می‌کنند، باید تکلیف هویت شان مشخص شده باشد. در این قانون ذکر شده است «زمانی که این افراد ۱۸ ساله می‌شوند و تا یک سال بعد نیز در ایران اقامت داشته باشند و تبعیت غیر ایرانی پدر آنها محرز شود، اسناد هویتی برای شان صادر می‌شود که در این باره چند دستگاه از جمله نیروی انتظامی، استانداری، ثبت‌ احوال و ... درگیر می‌شوند».

وی خاطرنشان کرد: اکنون بعد از این قانون این نتیجه‌گیری حاصل شده که باید طرحی داشته باشیم که این افراد شناسایی شوند، چرا که موانعی وجود دارد و به همین دلیل نیز دو فوریت این طرح تصویب شد و قرار است در جلسه آینده کلیات طرح مطرح شود.

قائدی رحمت گفت: بر اساس این طرح، کسانی که ۱۸ ساله می‌شوند و ۵ سال به صورت متناوب در ایران اقامت داشته‌اند، در سن ۱۸سالگی می‌توانند تقاضای تبعه ایران را بدهند و دستگاه‌ها موظفند که ظرف مدت مشخصی به طور مثال فرمانداری در مدت سه ماه گزارش خود را در مورد وضعیت این افراد ارائه دهد.

این نماینده مجلس افزود: قبل از ۱۸ سالگی نیز به این کودکان مدارک موقت مانند شناسنامه موقت داده می‌شود و می‌توانند از خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی و سایر تمهیدات دولت که برای افراد جامعه پیش‌بینی شده، استفاده کنند. -

پیک ایران