Thursday, August 27, 2015

اینجا ۷۵ تا ۸۵ درصد اهالی معتاد هستند اینجا یک نقطه فراموش شده است. نقطه کوری در گرمی مرکز کشور که انگار کسی دلش نمی خواهد جویای حالش شود. اینجا «قصرچم» است. روستای فراموش شده ای حوالی ۱۰ کیلومتری شهررضا و ۹۰ کیلومتری نصف جهان، که از درو دیوارش دود و درد بیرون می ریزد. حالا من همراه بچه های بسیج سازندگی آمده ام به قصر چم، با یک دوربینی که نمی دانم چقدر می تواند قصه های تلخ این روستای ماتم زده را روایت کند. به روستا که می رسم مستقیم می روم دهیاری، قرار است فردا یک کاروان اردوی جهادی از اصفهان بیاید که همگی خانم هستند. دهیاری این روستا برعکس جاهای دیگری که رفته‌ام می گوید بحث عمرانی زیاد مهم نیست. قابل تحمل است. اما بیشتر مشکل فرهنگی داریم که باید به آن کمک شود. سراغ اهالی می روم از حرفهای اهالی می فهمم اعتیاد بیداد می کند. اینجا ۷۵ تا ۸۵ درصد اهالی معتاد هستند. دلم می ریزد و دنبال دلیل می گردم. دنبال دلیلی که برایم توجیه کند چطور روستایی در مرکز کشور می تواند این میزان آلودگی داشته باشد. شاید اگر لب مرز بود باورش کمی راحت تر بود. چه دلیلی می تواند داشته باشد جز اینکه اینجا از محلی تامین می شود؟ انگار عده ای کمر بسته باشند، اهالی اینجا را ریشه کن کنند. در این روستا چه خبر است؟

اسناد تازه از دکل نفتی ایران در مکزیک؛ مردی که دکل را دزدید
 سه نماینده امروز اسناد جدیدی درباره دکل‌ها در اختیار داشتند؛ از امیرعباس سلطانی گرفته تا حسین دهدشتی و نادرقاضی پور. یکی بالاخره اسنادش را رو کرد، نادر قاضی پور. در اسنادی که گویا از منبعی خاص در اختیار نمایندگان قرار گرفته، نه‌تنها تصاویر رباینده دکل و همراهان، که تصاویری از پاسپورت و دیگر مدارک شناسایی آنها ضمیمه شده بود. ماجرای دکل یک سالی می‌شود نقل مجالس شده، حتی به تازگی هفته‌نامه «صدا» در گزارشی نشان داد ردپای «بابک زنجانی» در پرونده دکل دزدی هم دیده می‌شود.
سلطانی اسنادی را ورق می‌زند و می‌گوید: «اینها نکات تازه‌ای درباره تخلف و خرید و فروش در دکل‌ها مطرح کرده و باید سر فرصت مطالعه شوند و ببینیم چه ردپای تازه‌ای ترسیم شده است».
حسین دهدشتی نیز با تأکید بر پیچیدگی پرونده دکل‌ها، معتقد است: «باید درباره تمام اسنادی که به نمایندگان می‌رسد، با تأمل برخورد کرد و همه جوانب امر را سنجید». او هم تیمی از کارشناسان را مسئول مطالعه و بررسی اسناد مرتبط با دکل‌ها کرده است.
کارمند اخراجی شرکت ملی حفاری اهواز رباینده دکل شد
نادر قاضی‌پور نیز بخش‌هایی از تصاویر مندرج در آن گزارش را در اختیار خانه ملت قرار داده است. در تصاویر رباینده «آ.ش» معرفی شده و تصویری از او و «عمر کامل آل‌سواده» روی دکل گمشده یا همان دکل «شرکت دین» یا همان دکل «فورچونا» در کشور ترکیه گرفته شده است.
آقای «ش»، کارمند اخراجی شرکت ملی حفاری (اهواز) بوده و علت اخراج ایشان، ارائه فاکتوری صوری و جعلی نسبت به خرید ١٠ دستگاه مخزن اسید از کارخانه مخزن‌سازی اراک،‌ به شرکت ملی حفاری (اهواز) اعلام شده است. او مالک شرکت حفاری «سپنتا بین‌الملل» و شرکت‌های متعدد اقماری نفتی دیگر، در داخل و خارج از کشور است.
نقش آقای «ش» در دفتر مدیر عامل
نکته دیگری که از سوی قاضی‌پور مطرح‌شده این است که آقای «ش» در عین‌حال، حدود هشت سال «مشاور عالی مدیرعامل» شرکت تأسیساتی دریایی بوده‌ است و دستور پرداخت تمامی وجوه دکل گمشده به «شرکت دین» را ایشان شخصا صادر کرده‌اند».
وفق قرارداد اولیه و مطابق عرف و رویه معامله دکل‌های نفتی دستِ دوم، باید قبل از تحویل دکل، فقط ٢٠ درصد وجه‌المعامله به شرکت فروشنده پرداخت می‌شد، ولی قرارداد مزبور توسط آقای «ش» با قرارداد دیگری که خریدار را موظف و ملزم به پرداخت صددرصد قیمت دکل در ابتدای معامله و قبل از تحویل دکل می‌کند، تعویض شده است که متن هر دو قرارداد متعاقبا تقدیم خواهد شد.
قادر به استرداد وجوه دکل نیستیم
قاضی‌پور همچنین تأکید کرده: «متأسفانه طبق اخبار واصله، رسید دریافت و تحویل دکل هم به طرف خارجی داده شده و احتمالا از طریق دادگاه‌ها و مراجع بین‌المللی قادر به استرداد وجوه یا تحویل‌گرفتن دکل نخواهیم بود».
«عمر کامل آل‌سواده» مدیرعامل شرکت «دین» است و چندین بار به دعوت آقای «ش» و به صورت محرمانه به ایران آمده و میهمان ویژه و خصوصی آقای «ش» بوده است. ایشان اردنی‌الاصل است و درست قبل از معامله دکل، «شرکت صوری دین» را گویا در انگلستان تأسیس و ثبت می‌کند. آقای عمر کامل آل‌سواده، سال‌ها مشاور حقوقی آقای «ش» در شرکت‌های خارجی ایشان بوده است. دو همکار آقای «ش» یکی آمریکایی و دیگری هلندی است و گویا همین دو نفر مقدمات ورود دکل به کشور مکزیک را فراهم آورده‌اند.

روزنامه شرق